Seçilmiş ülkelerde imalat endüstrisinde endüstri içi ticareti etkileyen faktörler üzerine ampirik bir inceleme
An empirical study on factors affecting intra industry trade in the manufacturing sector of selected countries
- Tez No: 510854
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HANİFİ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı, son zamanlarda dikkatleri üzerine çeken ve ülke ekonomileri içinde önemli bir yere sahip olan endüstri içi ticaret ile seçilmiş değişkenler arasındaki ilişkileri test etmektir. Araştırma 2016 yılının en iyi ilk on ekonomisi için 2000-2016 dönemi imalat kesimine ait verilerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, imalat sektöründeki endüstri içi ticaret ile piyasa büyüklüğü, kalkınma düzeyi, doğrudan yabancı yatırımlar, ticari dengesizlik ve dışa açıklık değişkenleri arasındakiilişki panel nedensellik analizi ile test edilmiştir. Analizlerden elde edilen sonuçlar ile ilgili literatürde daha önce elde edilmiş sonuçlar arasında paralellikler gözlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, bağımlı değişken endüstri içi ticaret ile kalkınma düzeyi, piyasa büyüklüğü ve doğrudan yabancı yatırımlar arasında çift yönlü pozitif ilişki mevcut iken, bağımlı değişkenle dışa açıklık arasında çift yönlü negatif bir ilişki vardır. Endüstri içi ticaret ile ticari dengesizlik arasında isetek yönlü negatif bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to testthe relationship between the intra-industry trade, that have recently attracted attention on itself and have an important place in national economies, and selected variables. This research was implemented with data respecting to manufacturing sector in the range of 2000-2016 for the top ten economies in 2016. In this research, the relationship between intra-industry trade and market size, economic development level, foreign direct investment, trade imbalance, and outward openness variables were tested by using panel causality analysis. Parallelism was observed between results which obtain from research and results in the previous researchs. According to analysis results, there are mutual positive relationship between the intra-industry trade and the level of economic development, the market size and foreign direct investment, while there is a mutual negative relationship between the intra-industry trade and outward openness. Additionally, there is an unilateral negative relationship between the intra-industry trade and trade imbalance.