Geçmişten günümüze Antigone'nin farklı yorumlarına metinlerarası bir yaklaşım
From the past to the present: an intertextual approach to Antigone's different interpretations
  1. Tez No: 511051
  2. Yazar: NAZLI KARTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE SİVRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Sophokles'in Antigone adlı eserinin, kendinden sonra yazılmış olan Bertolt Brecht, Jean Anouilh ve Kemal Demirel'in aynı adı taşıyan eserleriyle olan ilişkileri metinlerarasılık bağlamında incelenecektir. Tragedya klasikleri arasında yer alan Sophokles'in Antigone adlı eserinin kendinden sonraki yazarları ve eserleri nasıl etkilediği, eserlerin birbirleriyle olan benzerlik ve farklılıkları, nasıl bir dönüşüme uğradıkları ve ne tür müdahalelere maruz kaldıkları, karşılaştırmalı edebiyatın da verilerinden yararlanarak metinlerarasılık yöntemiyle aydınlatılmaya çalışılacaktır. Çalışmada öncelikle metinlerarasılık yönteminden bahsedilecek, incelenecek olan eserler ve yazarları hakkında tek tek bilgi verilecek, daha sonra tüm eserler metinlerarasılık yönteminden faydalanılarak uygulamalı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation of Sophocles's Antigone with the works of the same name of Bertolt Brecht, Jean Anouilh and Kemal Demirel written after himself will be examined in context of intertextuality. It will be attempted to illuminate Sophocles's Antigone, which is one of the tragedy classics, through intertextuality, by explaining how the works of the authors and works of the later authors, their similarities and differences with each other, how they are undergoing transformation and what kind of interventions they are exposed to, using comparative literature. In the study, firstly, the intertextuality method will be mentioned, the information about the works to be studied and the authors will be given one by one, then all the works will be practically examined by using the intertextuality method.