İtalya basınında Sultan II. Abdülhamid Dönemi Osmanlı imgesi
Ottoman image in Italy press During The Reign Of Sultan II. Abdul Hamid
- Tez No: 511193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PELİN ŞAHİN TEKİNALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 556
Özet
Yüzyıllardır iletişim ve etkileşim halinde olan Türkler ve İtalyanlar, Osmanlı İmparatorluğu döneminde de bu ilişkilerini sürdürmüş; imparatorluğun modernleşme sürecinde olduğu 19. yüzyıl, iki ülke arasındaki iletişim anlamında oldukça hareketli geçmiştir. Türklerin Batı, İtalyanların ise Doğu ilgisi ve merakı devletlerin karşılıklı olarak yaşadıkları coğrafyalara ve halklara sosyal, kültürel, siyasi, ekonomik ve dini nedenlerden dolayı yakından ilgi göstermelerine sebep olmuş, bu ilginin bir sonucu olarak iki ülkenin birbirlerine ait farklı nitelikte kültürel üretimleri hayata geçmiştir. Bu tezin amacı söz konusu kültürel üretimlerden biri olan İtalya basınındaki haber görselleri üzerinden, Sultan II. Abdülhamid dönemi Osmanlı İmparatorluğu imgesinin nasıl kullanıldığı ve Osmanlı/Türk imajının bu imgeler üzerinden nasıl oluşturulduğunu ortaya koymaktır. Araştırma, İtalya'nın siyasi birliğini sağladığı dönemle Sultan II. Abdülhamid'in tahtta kaldığı süre olan 1876-1909 tarihlerini kapsayacak şekilde sınırlandırılmış ve İtalya basını tarafından üretilen tüm yayınları içerecek şekilde İtalya'nın Roma şehrinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri olarak elde edilen görseller konularına göre sınıflandırılmış, konu başlıkları çerçevesinde retorik analizi yöntemi ile ele alınmış, içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Verilerden elde edilen bulgular görsellerin biçimsel özellikleri üzerinden değerlendirilmiş; enformatif, dezenformatif ya da manipülatif nitelikleri sorgulanmıştır. İçerik çözümlemesi sonucunda ise Batı toplumlarının sahip olduğu oryantalist bakış açısı ile benzerlikler ve farklılıklar ortaya konmuştur. Söz konusu görseller üzerinden yaratılan imaj oryantalist bakış açısını besleyen ancak aynı zamanda dönemin Osmanlı toplumu ve kültürü hakkında da detaylı bilgi verip tanıtan bir nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Turks and Italians have been in contact and interaction for centuries, continued their relationship during the time of Ottoman Empire and the 19th century when the empire was in a process of modernization was quite restless in terms of the communication between two countries. Interest of Turkish people in the West and of the Italian in the East led the states to mutually be solicitous about the geographical reasons they live in and people they live with due to social, cultural, political, economic and religious reasons, as a result of this interest cultural productions of both countries of different qualities emerged. Purpose of this thesis is to reveal how the image of the Ottoman Empire in the period of Sultan II. Abdul Hamid was used and how the image of Ottoman/Turkish was created over these images, through the news visuals in the Italian press that is one of the cultural productions concerned. The research was restricted to the period between 1876 and 1909 when Italy ensured its political unity and Sultan II. Abdul Hamid remained on the throne and was conducted in Rome, Italy in the manner to cover all publications produced by the Italian press. The visuals that were obtained as research data were classified by their subjects, considered with the method of rhetoric analysis within the framework of topics and evaluated with content analysis. The findings obtained from the data were evaluated over the formal characteristics of the visuals and their informative, disinformative or manipulative qualities were questioned. As a result of the content analysis, at the same time, similarities with and differences from the orientalist point of view of the Western societies were revealed. The image created with the visuals concerned not only nourishes the orientalist point of view, but also gives detailed information on and introduces the Ottoman society and culture of that period.