'Sahne yazım' kavramının müze sergi tasarımlarında incelenmesi
Examing 'Scenography' concept in museum exhibition designs
- Tez No: 511229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖNEL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Müzelerde gelişen“Sahne Yazım”, sergileme stratejilerini mekânsal deneyim ve kalıcı deneyim sağlamak üzerine kurar. Müze mekanında sanatçılar ve izleyenler arasında kırılgan, dinamik, hissel ilişkiler geliştiren“Sahne Yazım”, sergilemede hikaye anlatımı ve dramaturjiyi izleyen ve nesne arasında işleyen bir süreç olarak ele alarak katmanlı bir anlatım oluşturmayı amaçlar.“Sahne Yazım”yeni sergileme teknolojilerini kullanarak müzeyi beden odaklı etkileşimli çoklu medya anlatı mekanlarına dönüştürür. Böylece ziyaretçiyi yoğun bir anlama durumuna teşvik ederken daha derin ve kalıcı çok yönlü duyusal deneyimler sağlar. Tezle, müzelerde gelişen“Sahne Yazım”ın kavramının anlaşılmasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır.“Sahne Yazım”kavram olara ele alınmış kapsam ve ögelerine yer verilmiştir. Bu bağlamda günümüz müzeciliğinde değişen sergi tasarım stratejelerinde yeni bir yaklaşım olan ve içerikten doğan biçimi amaçlayan“Sahne Yazım”ın etkilediği sergileme örnekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Scenography”, which develops in the museums, is based on exhibition strategies on transforming into spatial experimentation in various ways and provide a permenently experiences. It aims to create a layered narrative by taking scenography, which develops fragile, dynamic, sensual relations between artists and audience in the museum space, as a process that follows storytelling and dramaturgy in exhibition and works between objects. Scenography uses new display technologies to transform the museum into a body-oriented interactive multimedia narrative venue. Thus, while visiting encourages intense understanding, it provides deeper and lasting versatile emotional experiences. With thesis, it was aimed to contribute to understanding the concept of“Scenography”developed in the museums and the scope and elements covered by the concept of“Scenography”are included. . In this context, examples of exhibitions influenced by“Scenography”, which aims at a new approach to exhibition design strategies that are changing in today's museum and aimed at the form born of content, have been examined.