Edirne kadısına ait İ'lâmlar, Mecmûa-i İ'lâmât, 1201-1202/1787-1788 (Değerlendirme ve çeviri)
The final court decisions of the Edirne judge, Mecmûa-i İ'lâmât, 1201-1202/1787-1788 (Evaluation and translation)
- Tez No: 511337
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİMŞİRGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Çalışmamız İBB Atatürk Kitaplığı Muallim Cevdet Yazmaları, nr. K298'te kayıtlı eserin çeviri ve değerlendirmesinden oluşmaktadır. Kütüphanede "Mecmua-i i'lamat: Edirne sarayının tamiri, 1201-1202 H. yıllarındaki seferlerle, birkaç vekayi'' ismiyle kayıtlı eser 1201-1202 (1787-1788) yıllarına ait Edirne ile alakalı kayıtlar içermektedir. Bu kayıtlar eserin muhtevâsı açısından Edirne'de bulunan Saray, kaldırım, köprü, çeşme, ahır tamiri, o yıllardaki sefer, Şâhin Giray'ın Edirne'deki eşyalarının ve adamlarının akıbeti, Edirne menzillerinin durumu, veraset, katl, nafaka ve alacak – verecek gibi başlıklarda tasnif edilmiştir. Eserde müellifine dair bir isimden bahsedilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Our study consists of the transcription and evaluation of the book no. K298 of the IBB Atatürk Library Muallim Cevdet, the book registered with the name "Mecmua-i i'lamat: Edirne Palace Repair, 1201-1202 with expeditions in Hijri years, a few events'' contain records related to Edirne in 1201 - 1202 (1787-1788). These records are located in Edirne, the palace, pavement, bridge, fountain, barn repair, war in those years, Şahin Giray's belongings and men in Edirne, the status of the Edirne's menzil (stopover), succession, death, alimony and receivables-will give to issues such as is reserved. The author's name is not mentioned in the works.