Türkiye'de bilginin toplumsallaşmasında elektronik yayınların rolü
The role of electronic publications in socialization of information in Turkey
- Tez No: 511486
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ANAMERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnternet ve iletişim teknolojilerinin gelişip ilerlemesi sonucu yaşamın her alanında bilgisayar ve internet etkili bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. 1990'dan sonra www (World Wide Web) ile internetin yaygın olarak kullanılması“elektronik yayıncılık”olarak adlandırılan yeni bir yayıncılık türünü ortaya çıkarmıştır. 1995'in başlarında elektronik yayıncılık, basın ve yayın hayatında önemli bir aşamaya geçmiştir. Böylece internet, bilginin insanlara sunulduğu en önemli araç haline gelmiştir. Elektronik yayıncılık eğitimde, ticarette, bilgi merkezlerinde ve hayatın birçok sosyal aktivitelerinde yeni düzenlemeler getirmiştir. İletişim teknolojilerinin toplumun her kesiminde kullanılması soncu bireyler, basılı kitaplardan, dergilerden, gazetelerden uzaklaşarak kaynakların elektronik biçimine yönelmiştir. Türkiye'de birçok kurum, bilgi merkezi elektronik kaynak kullanımına öncelik vermiş; elektronik kaynakların avantajlarından yararlanmayı kendilerine hedef olarak seçmiştir. Gazeteler, dergiler, ansiklopediler elektronik olarak yayınlanmaya başlamış, toplumun bilgiye ulaşmada birincil kaynak olarak başvurduğu elektronik yayınlar hayatın vazgeçilmez parçası olmuştur. Elektronik yayınlar toplumun gelişmesinde, bireylerin ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli bilgi kaynakları rolünü üstlenmiştir. Günümüzde elektronik kitaplar, dergiler, sözlükler, ansiklopediler, gazeteler, tezler zaman ve mekân kavramından kurtulup teknolojinin sunduğu iletişim araçları ile toplumun her kesimine ulaşmıştır. İnternet, dünyanın herhangi bir yerinde yazılan makaleye, basılan kitaba kullanıcıların anında erişebilmesine olanak sağlamıştır. Zaman ve mekân sınırlamalarını ortadan kaldırıp dünyanın daha küçük bir yer olduğunu sağladığı bu imkânlarla göstermiştir. Türkiye'de birçok kurum, açık erişim veri tabanları sayesinde dünyadaki bilimsel çalışmalara katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of the development of technology and the advancement of internet and communication technologies, computer and internet has started to be used effectively in our lives. After 1990, with the widespread use of the internet in publishing on the www (World Wide Web), a new point of view in the field of publication has emerged. A new type of publishing has emerged. Over time, the general newspapers have turned to internet journalism. At the beginning of 1995, it started to take an important step in the life of press and publishing with electronic publishing. Electronic publishing has introduced new regulations in education, trade, and information centers. Many institutions in Turkey have given priority to the use of electronic resources in the information center and accelerated the benefits of electronic resources. Journals, magazines, encyclopedias began to be published electronically, and the electronic resource that the society first applied to reach the information became indispensable part of life. Electronic publications are an important source of information in the development of the society and in meeting the needs of individuals. Nowadays, electronic books, magazines, dictionaries, encyclopedias, newspapers have been freed from all constraints of the time and space it has reached every part of the society by the products of technology. The article written anywhere in the world of the internet has made it possible for the publishing users to instantly access the site, thereby removing the time and space limitations and making the world a smaller place.