Libya'da bulunan atların (Equus caballus Linnaeus, 1758) arka bağırsak siliyat (Protista:Ciliophora) faunası
Hindgut ciliate (Protista:Ciliophora) fauna of horses (Equus caballus Linnaeus, 1758) in Libya
- Tez No: 511681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE GÜRELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
Bu çalışmada, Libya'nın doğusunda, Sosa'da yaşayan 15 Libya evcil atın (Equus caballus Linnaeus, 1758) arka bağırsak siliyat faunası araştırılmıştır. Dokuz cinse dahil on tür tespit edilmiştir. Yeni tür gözlemlenmediği halde, bu araştırma Libya evcil atlarının arka bağırsak siliyat faunası üzerine yapılan ilk çalışmadır. Siliyatların ortalama yoğunluğu 10±8,2×104 hücre ml−1 ve konak başına ortalama siliyat türü sayısı 7,1±3,1'dir. İki atta hiçbir siliyat türü gözlemlenememiştir. Cycloposthium bipalmatum ve Polymorphella ampulla, sırasıyla %94,2 ve %86,6'yla yüksek görülme sıklığına sahip türlerdir. Bu çalışmada en düşük görülme sıklığına sahip olan tür, Blepharoconus benbrooki (12,4%)'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, hindgut ciliate fauna of 15 Libyan domestic horses (Equus caballus Linnaeus, 1758) living in Sosa in the east of Libya was investigated. Ten species belonging to nine genera were identified. Although no new species were observed, this is the first report on hindgut ciliate fauna in Libyan domestic horses. The mean number of ciliates was 10±8,2×104 cells ml−1 of faeces and the mean number of ciliate species per host was 7,1±3,1. No ciliates were observed in two horses. Cycloposthium bipalmatum and Polymorphella ampulla were found to be with a high frequency of appearance 94,2% and 86,6 respectively. In contrast, species that had the lowest frequency of appearance in this study was Blepharoconus benbrooki 12,4%.