Seçici lazer ergitme (SLM) yöntemi kullanılarak farklı yüzey geometrilerinde üretilmiş metal destekli dental seramik alt yapıların statik ve dinamik davranışlarının belirlenmesi
Determination of static and dynamic behaviors of metal supported dental ceramic crown produced in different surface geometries by using selective laser melting method
- Tez No: 511787
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FATİH YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnsanoğlunun arayışı, var olduğu tarihten itibaren kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olmuştur. İnsanın ağzında oluşan diş kayıpları, kişinin yemek yeme fonksiyonunu azaltmakla birlikte estetik olarakta kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Dolayısıyla insanın kayıp dişlerini geri kazandırmak için farklı birçok yöntem kullanılarak dental uygulamalar yapılmaktadır. Yapılan dental uygulamalardan biriside metal alt yapılı seramik restorasyonlardır. Bu yöntem ile yapılan dental uygulamanın başarılı olmasını etkileyen en önemli faktörlerden birisi metal-seramik bağlantısının iyi olmasıdır. Yapılan bu çalışmada, mevcut klasik yöntem ile üretilmiş metal alt yapıların, metal-seramik bağlantısını iyileştirmek adına gelişen teknolojinin sunduğu yeni nesil bir üretim tekniği olan eklemeli üretim yöntemi kullanılmıştır. Tercih edilen üretim tekniğinin sağladığı avantajla birlikte mevcut metal alt yapı geometrisi yeniden tasarlanarak farklı geometrilere sahip metal alt yapılar üretilmiştir. Üretilen yeni metal alt yapıların metal-seramik bağlantıları statik ve dinamik olarak test edilmiş elde edilen sonuçlar teorik olarakta desteklenerek, metal-seramik bağlantısı iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The search of mankind has been aimed to meet its own needs since the date of its existence. The tooth loss that occurs in the mouth of a person is aesthetically worse with reducing the eating function of the person. Therefore, in order to restore the missing teeth of the human being, dental practices are performed using many different methods. Some of the dental applications are metal supported dental ceramic crown. One of the most important factors affecting the success of the dental practice with this method is that the metal-ceramic connection is good. In this work, a new generation production technique called additive manufacturing, which is developed by the developing technology in order to improve the metal-ceramic connection of the metal sub-structures produced by the existing classical method, is used. With the advantage of the preferred production technique, the existing metal substructure geometry has been redesigned to produce metal substructures with different geometries. The metal-ceramic connections of the new metal sub-structures produced are statically and dynamically tested and the results obtained are theoretically supported, improving the metal-ceramic connection.