CUDA ile paralel programlama
Parallel programming with CUDA
- Tez No: 512148
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son zamanlarda GPU'ların büyük gelişme göstermesi ile birlikte CPU'ların yardımcı işlemcisi olarak farklı alanlarda da kullanılmaya başlamıştır. Özellikle, NVIDIA'nın CUDA paralel programlama platformunu geliştiricilere sunmasıyla birlikte GPU kullanımı görüntü işleme gibi büyük hesaplama gerektiren uygulamaların paralelleştirilmesinde büyük kolaylıklar sağlamıştır. Bu tez kapsamında da NVIDIA CUDA kullanımı ile GPU üzerinde paralel programlama geliştirme incelenmiş ve görüntü işleme uygulamalarının en çok kullanılan yöntemlerinden histogram hesaplama ve eşitleme algoritmaları CUDA programlama yardımı ile paralelleştirilerek algoritmaların seri ve paralel versiyonları iki farklı CPU ve GPU üzerinde çalıştırılmış, performans karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, GPUs show great improvements and they are being used in different areas as a CPU coprocessor. Especially, after that NVIDIA's CUDA parallel programming platform is presented to developers, the GPU usage provided great convenience in parallelizing application such as image processing which requires large computation. In this thesis, parallel programming development on GPU with CUDA was investigated. Also histogram computation and equalization, the most commonly used methods of image processing application, have been parallelized by using CUDA parallel programming. In addition, to compare the execution times of performance, both serial and parallel versions of these algorithms were executed on two different CPU and GPUs.