Türk Ceza Kanunu'nda bilişim suçları
Cybercrimes in the Turkish Criminal Code
  1. Tez No: 512539
  2. Yazar: DAMLA ERMEYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çağımızın teknolojik gelişmelerinin bilişim sistemlerini, etkin, ucuz ve kolay erişilebilir suç aletleri haline getirdiğini söylemek mümkündür. Bu sistemlerin suç işlemeyi kolaylaştırıcı özellikleri terör örgütlerinin de dikkatini çekmiş ve birçok faaliyetlerinde bilişim sistemlerinden faydalanır hale gelmişlerdir. Bu kapsamda araştırmanın amacı, ceza hukuku açısından bilişim suçları konusunda gelişmiş ülkelerde ve Avrupa Birliğinde yapılan çalışmaların incelenmesi, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan düzenlemelerin kapsam ve yeterliliğinin değerlendirilmesi ile siber terör konusunda Türk ceza hukukunun eksiklik ve sorunlarına yönelik önerilerde bulunmaktır. Çalışmanın ilk bölümde; bilişim suçlarının tanımı, tarihsel gelişimi, bilişim suçu fail ve mağdurlarının genel özellikleri, bilişim suçu işleme yöntemleri ile bilişim suçunun özel bir görünümü olarak siber terörün tanımı, özellikleri, hedefi ve tahrip gücü konularına değinilmiştir. İkinci bölümde ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya, Çin ve Rusya gibi gelişmiş ülkelerin bilişim suçlarıyla mücadele konusunda yapmış oldukları hukuki düzenlemeler ve aldıkları önlemler ile bu suçları düzenleyen uluslararası tek belge olan“Avrupa Konseyi Siber Suç Sözleşmesi”nin hükümleri incelenmiş, Üçüncü bölümünde 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nda bilişim suçlarına ilişkin yapılan düzenlemeler üzerinde durulmuş, sonuç kısmında ise bütün bu inceleme ve analizlerin sonunda bilişim suçları ve siber terör tehdidine karşı hukuki anlamda daha etkin mücadele edebilmek için yapılması gereken düzenlemeler, alınması gereken tedbirler ve uygulanması gereken programlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is possible to say that the technological developments of our age make the information systems effective, cheap and easily accessible crime devices. The facilitating features of these systems have attracted the attention of terrorist organizations and they have benefited from their information systems in many activities. In this scope, the aim of the investigation is to examine the studies done in the developed countries and the European Union about information crimes in terms of criminal law, to evaluate the scope and adequacy of the regulations in the Turkish Criminal Code numbered 5237 and to make suggestions about the deficiencies and problems of Turkish criminal law in cyber terrorism. In the first part of the study; the definition, characteristics, goal and destruction of cyber terror as a definition of information crime, historical development, general characteristics of information crime perpetrator and victims, information processing methods of crime and information as a special view of crime. In the second part, the legal regulations and measures taken by developed countries such as USA, Germany, France, UK, Japan, China and Russia to combat information crimes and the provisions of“ Council of Europe Convention on Cybercrime ”which is the only international document that regulates these crimes are examined. The Turkish Criminal Code numbered 5237 emphasized the regulations related to information crimes and in the conclusion of this analysis and analysis the necessary arrangements, measures to be taken and programs to be applied in order to deal more effectively with cybercrime and cyber terrorist threats were presented.