Leaching behavior of ZnO nanoparticles in municipal solid waste
ZnO nanopartiküllerinin evsel katı atıktaki sızma davranışı
  1. Tez No: 512801
  2. Yazar: EMİNE TUĞÇE SAKALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günlük hayatımızda ve endüstride mühendislik çalışmaları sonucu elde edilmiş (işlenmiş) nanopartiküllerin ticari ürünlerde kullanımı günden güne artmaktadır. İşlenmiş nanopartiküller arasında çinko oksit nanopartikülü (ZnO NP), kozmetik, tekstil, elektronik, ilaç, boya, tarım ve çevre iyileştirme gibi pek çok tüketici ürünlerinde kullanılmaktadır. Yaygın kullanımı sonucunda, işlenmiş nanopartikül içeren ürünler ömrü dolduktan sonra, atık su arıtma tesisleri, yakma üniteleri ve düzenli depolama sahaları gibi nihai bertaraf tesislerine gidecektir. Bununla birlikte, işlenmiş nanopartiküllerin düzenli depolama sahası ve sızıntı suyundaki davranışları ve etkileşimleri hakkında yeterli bilgi mevcut değildir. Bu nedenle, bu çalışmada yüzey kaplamasız, kaplamalı ve dispersiyon formundaki ZnO NP'lerinin, evsel katı atıktaki sızma davranışını incelemek amaçlanmıştır. 1 L'lik cam şişe reaktörler, ZnO NP'lerinin asidik, bazik ve yüksek iyon gücü koşullarındaki sızma potansiyellerini gözlemlemek için kullanılmıştır. Reaktörlere 250 g taze evsel katı atık konulmuştur. Her bir reaktöre 10, 25 ve 100 mg/L ZnO NP eklenmiştir. ZnO NP yüklü reaktörler ve kontrol reaktörleri 72 saat boyunca çalkalanmıştır. Önceden belirlenmiş zaman aralıklarında, 10 mL sızıntı suyu örnekleri düzenli olarak reaktörlerden alınmıştır ve Zn konsantrasyonları, pH, iletkenlik ve partikül boyut dağılımı analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, nano ZnO %84-93 oranları arasında katı atıkta kalmıştır. pH, iletkenlik ve yüksek iyon gücünün ZnO sızma potansiyeline belirgin bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of engineered nanomaterials (ENMs) in commercial products has been increasing in our daily lives and in the industry day by day. Among the ENMs, zinc oxide nanoparticles (ZnO NPs) have being used in many consumer products such as cosmetics, textile, electronics, medicine, paints, agriculture and environmental remediation. As a result of extensive use, ENMs containing wastes end up their life cycle in treatment facilities such as wastewater treatment plants, incineration units and sanitary landfills ultimately. However, there is still a lack of knowledge about the fate and behavior of ENMs in the landfill and landfill leachate. Therefore, in this research it is aimed to investigate the leaching behavior of three different kinds of ZnO NPs such as powder (uncoated), powder Z-Cote HP1 (coated) and dispersion (slurry) in fresh municipal solid waste (MSW). Batch reactors (1 L) were used to observe the leaching potential of ZnO NPs under acidic, basic and high ionic strength (IS) conditions. The reactors were filled with 250 g fresh MSW. Each reactor was loaded 10, 25 and 100 mg/L ZnO NPs. The reactors loaded with ZnO NPs and control reactors were shaken for 72 hours. 10 mL of leachate samples were regularly taken from batch reactors at pre-determined time intervals and they were analyzed for Zn concentration, pH, conductivity and particle size distribution. The results showed that nano-ZnO mass retained in the solid waste matrix with ratio between 84-93%. There was no significant influence of pH and IS on the leaching potential of nano-ZnO.