Politics of body and language in the novels of Kathy Acker
Kathy Acker'ın romanlarında beden ve dil siyaseti
  1. Tez No: 513182
  2. Yazar: AKIN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET ÖZDEN SÖZALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, postmodern parçalı ve aşırmacı anlatı stratejileriyle bilinen Kathy Acker'ın çalışmalarının felsefi öncüllerinin izini sürer. Gelgelelim, Acker'ın anlatısının mihenk taşı, basit postmodern içerimlerden ziyade köklü bir geçmişi olan gerçekçi grotesk bedensel yazın ve beden siyasetine dayanır. Bu kanon-dışı sapkın yazının ayırt edici özelliği, varlık karşısında oluş, artı-keyif karşısında arzu, özne karşısında öznellik, imleme karşısında imlememe, konuşan özne karşısında sözceleme gibi bir dizi özgün postülayı gerekli kılmasıdır. Ağaç biçimli nosyonun erkek/kadın, akıl/beden, konuşma/yazı, iyi taklit/kötü taklit gibi ikili zıtlıkları beraberinde getirdiği düşünüldüğünde, söz konusu ikicil aksiyomlar, bireysel öznenin diyalektik kendiliği, organik toplum, cinsiyetlendirilmiş beden ve imlemeler yoluyla işler. Bu doğrultuda, Acker'ın bu“şehvetli”imgeleri, akışkan bedenleri, yüzergezer özneleri ve uçarı gramerinin, postmodern geç kapitalizmin mantığında, olgu durumların alışkanlığını kırıcı ve yıkıcı olup olmadıklarını ortaya koymaya çalışacağım. Bu noktada, Acker'ın çalışmalarını postmodern gibi büyük-anlatı ya da daha özel olarak“cinsel özgürlük”açısından değerlendirmek yerine, Acker'ın metinlerini, arzu akışlarının cinsiyet, cinsellik ve cinsiyetlendirilmiş özneleri parçaladığı bir düzlem olarak değerlendiriyorum. Bu maksatla, ağaç biçimli düşünmeye kısa genel bir bakıştan sonra, ilerleyen bölümlerde, olay, haz, arzu, kadın-oluş, hayvan-oluş gibi kavramlar üzerine düşünmemizi sağlayan bedensel yazının örnek niteliğindeki Acker'ın üç çalışmasını (Don Quixote Which was a Dream, In Memoriam to Identity, My Mother: Demonology) inceliyorum.
Özet (Çeviri)
This dissertation traces back the philosophical premises of works by Kathy Acker well-known for her postmodern fragmented, plagiarist narrative strategies. However, the keystone of her narration does not rest upon simplistic postmodern implications, but a long-standing grotesque realism of bodily writing and body-politic. The hallmark of this perverted non-canonical writing entails a range of particular postulates such as becoming versus being, desire versus surplus-enjoyment, subjectivity versus subject, asignification versus signification, collective enunciation versus speaking subject. Given that the arborescence notion brings about binary oppositions such as male/female, mind/body, speech/writing, mimesis/simulacrum, these so-called dualistic axioms more or less function within and through a dialectic entity of individual subject, organic society, sexed body and significations. Accordingly, I try to pose whether those“lascivious”images, slippery bodies, floating subjects and flippant grammar of Acker are subversive and defamiliarizing to state of things and affairs beneath the postmodern logic of late capitalism. At this point, instead of taking her works within the aspect of meta-narratives such as postmodern or,“sexual liberation”in particular, I evaluate her texts as a realm whereby stream of desires rupture the very idea of sex, sexuality and gendered subjects. To this end, after a brief overview of arborescence thinking, in the following chapters I examine three works (Don Quixote Which was a Dream, In Memoriam to Identity, My Mother: Demonology) by Acker as an exemplary to bodily writing which allow us to deliberate concepts such as event, jouissance, desire, becoming-woman, becoming-animal.