José Saramago'nun 'Kabil' adlı eserine kötülük problemi bağlamında metinlerarası bir yaklaşım
An intertextual approach to José Saramago's 'Cain' in the context of the problem of evil
- Tez No: 513186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KOCAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de hiç çalışılmamış Portekiz edebiyatının dünyaca ünlü yazarı José Saramago'nun Kabil adlı eserinde yer alan metinlerarası ilişkiler incelenecektir. Batı edebiyatında temel bir mit olarak değerlendirilen Habil ve Kabil hikâyesinden hareketle, kutsal anlatılar çevresinde kurgulanan edebi eserde, kendinden önceki mevcut metinlerden aldığı ayrışık parçaları anlamsal düzlemde yeni bir bütün oluşturacak şekilde eklemleyen metinlerarasılık yöntemi yardımıyla, edebi düşünce, felsefi ve dinsel yaklaşımların harmanlanarak temellendirildiği edebi oluşumun yeni anlamsal içerik ve bütünlüğü ele alınacaktır. Düşünce tarihinde çözümlenmeye çalışılan en temel problemler arasında yer alan kötülük problemi ekseninde şekillendirilen edebi eser, kötülük problemine ilişkin kavramsal değerlendirme ve yaklaşımlar ışığında aydınlatılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The intertextual relations that appear in world renowned Portugese writer José Saramago's novel, Cain will be examined in this study. With reference to the story of Cain and Abel, which is considered as a main myth in western literature and with the help of the intertextuality method, which adds in the literary work built around the sacred accounts, the disjoint fragments it has recieved from the previous existing texts, to form a new whole in the semantic plane, the integrity of literary formation and new semantic content and integrity based on blending of literary thought, philosophical and religious approaches will be discussed. The literary work, which is structured within the scope of one of the most basic problems to be solved in the history of thought, the problem of evil, will be tried to be clarified in light of conceptual evaluations and approaches to the problem of evil.