İmar planlarının karayolu ve demiryolu trafik gürültü değerlerinin etkisi açısından incelenmesi
Analyse of implementation plans in terms of impacts of highway and railway traffic noise values
  1. Tez No: 513609
  2. Yazar: İBRAHİM ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK AHMET SESLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ülkemizde 1950'li yıllardan başlayarak günümüze kadar devam eden hızlı kentleşme süreci, birçok çevre sorununu içerisinde barındıran karmaşık bir kent dokusunun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çevre sorunlarının en önemlilerinden birisini gürültü kirliliği oluşturmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında araştırma alanı olarak Samsun ili, Atakum ilçesi sınırları içerisinde yer alan Yenimahalle, Cumhuriyet ve Mimarsinan mahalleleri seçilmiştir. Üç bölüm halinde yapılan araştırmanın ilk bölümünde, mahalle sakinlerinin sosyal, demografik ve ekonomik yapısını tespit etmek ve gürültü kirliliği konusundaki bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde çalışma alanı içerisinden geçen ve orta aksında hafif raylı sistem (tramvay) güzergâhının bulunduğu İsmet İnönü Bulvarı'nda oluşan ulaşım gürültüsüne ilişkin veriler SoundPLAN 7.3 yazılımı vasıtasıyla modellenerek gürültü haritaları oluşturulmuştur. Araştırmanın üçüncü bölümünde anket çalışması ve gürültü haritaları sonuçları ortaya konularak çalışma alanının meri imar planı irdelenmiş ve ulaşım gürültüsünün azaltılmasına yönelik 4 farklı gürültü bariyeri önerisi sunulmuştur. Tez çalışması sonuçlarına ilişkin yapılan değerlendirmede; mahalle sakinlerini en çok rahatsız eden gürültü kaynağının“Karayolu Taşıt Trafiği”olduğu, gürültü konusunda toplumun bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılması gerektiği, çift cam gürültü bariyeri önerisi sonucunda ulaşım gürültüsü düzeyinin yasal mevzuatta belirtilen sınır değerlere çekildiği ve gürültü haritalarının bir planlama verisi olarak kullanılmasının gerekliliği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid urbanization process having started in 1950's and continued up to present in our country caused development of a complicated urban pattern involving innumerous environmental problems. The noise pollution constitutes the one of those most significant environmental problems. Yenimahalle, Cumhuriyet and Mimarsinan neighborhoods located within the boundaries of Samsun Province, Atakum District have been chosen as the research areas within the scope of this thesis. In the first part of the research which was conducted in three parts, a survey study was carried out to identify social, demographic and economic structure of neighborhood residents and examine their knowledge level on noise pollution. In the second part of the research, noise maps were prepared by means of modelling transportation noise data obtained from Ismet Inonu Boulevard which crosses through the research area and hosts light rail system (tram) route with SoundPLAN 7.3 software. In the third part of the research, development plan in force of research area was scrutinized by setting out the results of survey study and noise maps and 4 different noise barriers were recommended to diminish transportation noise. In the assessment of the results of this thesis study, it was understood that the most disturbing noise source for the neighborhood residents was“Highway Vehicle Traffic”, it was necessary to raise knowledge and consciousness level of society about noise, the level of transportation noise was decreased to legal limits defined in the legislations as a result of double glass noise barrier recommendation, and it was required to employ noise maps as a planning data.