Konstrüktivizm sanat akımının 21. yüzyıl grafik tasarımına yansımaları: Afiş örneklerinin incelenmesi
The reflection of the constructivism art movement on the 21. st cc graphic design: Analysing of the poster samples
- Tez No: 514141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDE AKDAĞ SATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin temel amacı, Kübizm ve Fütürizmin etkileri ile Süprematizmin bir sentezi olarak Rusya'da karşımıza çıkan konstrüktivizmin, yerini toplumsal gerçekçilik hareketine bırakana kadar geçen sürede ortaya koydukları tasarım anlayışını, afiş tasarımına olan etkilerini ve katkılarını ortaya koymaktır. Savaşın ardından birçok Avrupa ülkesinde sanatsal anlamda bir arayış içine girilmiş; Almanya'da Bauhaus, Hollanda'da De Stijl, Rusya'da ise konstrüktivizm ortaya çıkmaya başlamıştır. Rusya'da doğup, gelişen ve Avrupa ülkelerinde oldukça ses getiren bir sanat hareketi olan konstrüktivizm, 1940'lı yıllarda etkisini yavaş yavaş kaybetmeye başlasa da birçok sanat akımı için ufuk açıcı olan bir tasarım anlayışı geliştirmiştir. Bu tezde ilk olarak, modern sanat akımlarından Empresyonizm, Art Nouveau, Kübizm, Fütürizm, Konstrüktivizm, Dadaizm, De Stijl, Bauhaus, Sürrealizm, Op-Art, Pop-Art, Minimalizm ve Süprematizm hakkında genel bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Art Nouveau, Fütürizm, Konstrüktivizm ve Bauhaus modern sanat akımlarının grafik tasarımın oluşum ve gelişim sürecine etkileri incelenmiştir. Dördüncü bölümde konstrüktivizmin doğuşu, gelişimi ve genel ilkeleri hakkında detaylı bilgi verilmiş, beşinci bölümde ise konstrüktivizmin grafik tasarım alanında, dergi, kitap ve ilan çalışmalarına yansımaları incelenmiştir. Son olarak, bu akımın afiş tasarımına yansımaları ve günümüze etkileri hakkında karşılaştırmalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Constructivism movement was born in Russia as a synthesis of Suprematism with the effects of Cubism and Futurism. The main aim of this thesis is to reveal the concept of design and the effects and contributions of Constructivism movement on poster (banner) design in the period that lasted until it was put into motion of social realism. After the war, many European countries have entered into an artistic search. Bauhaus in Germany, De Stijl in the Netherlands, and Constructivism has begun to emerge in Russia. The Constructivism, which has been born in Russia and developed in Europe, has been influenced art movement. Although it has started to lose its influence gradually in the 1940s, it has developed a concept of design that has been eye-opening for many art movement. In this thesis, firstly, general information is given about modern art movements which are Impressionism, Art Nouveau, Cubism, Futurism, Constructivism, Dadaism, De Stijl, Bauhaus, Surrealism, Op-Art, Pop-Art, Minimalism and Suprematism. In the third part, the effects of Art Nouveau, Futurism, Constructivism and Bauhaus modern art movements on the formation and development process of graphic design are examined. In the fourth section, detailed information on the birth, development and general principles of constructivism was given, in the fifth section, the reflection of the Constructivism on the works of magazine, book and advertisement in the field of graphic design is examined. Finally, reflections of this art movement on the design of posters and comparison of effects on modern-days are presented.