Noktürnal ve diürnal bireylerin MMPI Ölçeği kullanılarak incelenmesi
Nocturnal and diurnal individuals using the MMPI Scale investigation
  1. Tez No: 514359
  2. Yazar: HAVVA MERVE KARYAĞDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmaya konu olan“Noktürnal Ve Diürnal Bireylerin MMPI Ölçeği Kullanılarak İncelenmesi”adlı bu çalışma 2018 yılında İstanbul random yoluyla ulaşılan bireyler üzerine yürütülmüştür. Bu araştırmada verileri toplamak için Sosyodemografik Veri Formu, MEQ Sabahçıl Akşamcıl Uyku Ölçeği ve MMPI (Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında“akşamcıl/akşamcıla yakın”“ara tip”“sabahçıl/sabahçıla yakın”olarak 3 başlıkta ele alınmıştır. Buna göre araştırmaya katılan 57 bireyin 19'u“akşamcıl veya akşamcıla yakın”31'i“ara tip”7'sinin ise“sabahçıl veya sabahçıla yakın”uyku tiplerine sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın bazı sonuçlarına göre MEQ Sabahçıl-Akşamcıl Ölçeği ve MMPI Ölçeği alt boyutlarına ilişkin olarak cinsiyet değişkenine göre anlamlı fark bulunmuştur. Buna göre, erkeklerin kadınlara göre sabahçıllığa daha yakın olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte kadınların erkeklik-kadınlık ve histeri alt boyutu puan ortalamalarının erkeklere göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. L, K, depresyon, psikopatik sapma, şizofreni, hipomani, F, hipokondriasis, paranoya, psikasteni ve sosyal içe dönüklük alt boyutuna ilişkin olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Yaş, medeni durum, beraber yaşanan kişiler, tek yaşayabilme, ev dışı sosyal destek varlığı değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. Vardiyalı iş geçmişi olanların hipomani puanları vardiyalı iş geçmişi olmayanların hipomani puanlarından daha yüksektir. Uyku tipi değişkenine göre anlamlı fark bulunmuştur. Buna göre, L, şizofreni, sosyal içe dönüklük alt boyutlarına ilişkin fark anlamlıdır. Buna göre, noktürnal (akşamcıl) olanların L, puanları ara tip olanlardan ve diürnal (Sabahçıl) olanlardan düşüktür. Sabahçıl ve ara tip katılımcılar arasında ise anlamlı bir farklılık yoktur. Diürnal (sabahçıl) katılımcıların şizofreni ve sosyal içe dönüklük puanları ara tip ve akşamcıl olanların puanlarından anlamlı derecede düşüktür. Akşamcıl ve ara tip katılımcılar arasında şizofreni ve sosyal içe dönüklük açısından ise anlamlı bir fark yoktur. MMPI Ölçeği'nin F, K, hipokondriasis, histeri, psikopatik sapma, erkeklik-kadınlık, psikasteni ve diğer alt boyutlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Investigation of Noktürnal and Diürnal Individuals Using the MMPI Scale”, was conducted in 2018 on randomized individuals in Istanbul. In this study, Sociodemographic Data Form, MEQ Sabahçil Evening Sleep Scale and MMPI (Minnesota Multiplex Personality Inventory) were used to collect data. The data obtained in the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. Within the scope of the research,“close to evening / evening”,“intermediate type”,“morning / close to morning”was discussed in 3 topics. According to this, it was determined that 19 of the 57 individuals who participated in the survey had“close to evening or evening”, 31 of them“intermediate type”and 7 of them had“near morning or early morning”sleep types. According to some results of the study, a significant difference was found with respect to the subscales of MEQ Morning-Evening Scale and MMPI Scale compared to gender. According to this, it is determined that men are closer than women in the morning. However, the mean scores of masculinity-femininity and hysteria subscale of women were significantly higher than males. L, K, depression, psychopathic deviation, schizophrenia, hypomania F, hypochondriasis, paranoia, psychiatric and social withdrawal subscale. There were no significant differences according to variables such as age, marital status, cohabitation, single living, and out-of-home social support variables. Those with shift work history have a higher hipomania than those with no shift job history. Significant difference was found according to sleep type variable. According to this, the difference in L, schizophrenia, social inwardness sub-dimensions is meaningful. According to this, noktürnal (L) scores are lower than intermediate scores and diürnal (Morning) scores. There is no significant difference between morning and intermediate type participants. Diürnal participants' schizophrenia and social withdrawal scores are significantly lower than those of the sercadian intermediate and evening participants. There is no significant difference between the evening and intermediate types of participants in terms of schizophrenia and social withdrawal. There were no significant differences in F, K, hypochondriasis, hysteria, psychopathic deviation, masculinity-femininity, psychiatric and other subscales of the MMPI Scale.