Nezihe Araz'ın tiyatrolarında tema ve yapı
Theme and structure in Nezihe Araz's theaters
  1. Tez No: 514535
  2. Yazar: FATİH BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ PULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Asıl mesleği gazetecilik olan Nezihe Araz, birçok türde eser yazmıştır. Biyografi-inceleme, şiir, senaryo, tiyatro türlerinde çok sayıda eseri vardır. Araz'ın eserleri içinde yazdığı tiyatrolar önem arz etmektedir. Bu noktada sanatçının tüm oyunlarını inceleyen bir araştırma yoktur. Bu çalışma ile onun çocuk oyunları dışındaki tiyatro eserleri incelenmiştir. Çalışmamızda Nezihe Araz'ın tiyatrolarındaki tema ve yapı özellikleri ortaya konmuştur. Gazeteci olması dolayısıyla olaylara ve durumlara geniş bakış açısı ile bakabilen sanatçı, köy yaşamından kalburüstü kişilerin yaşamına kadar her kesimin halini gerçekçi bir şekilde yansıtmıştır. Üniversite yıllarından sonra Kenan Rıfai ile tanışmıştır. Düşünce dünyasında tasavvuftan etkilenen sanatçı, bu öğretinin unsurlarını eserlerine yansıtmıştır. Bunun yanı sıra kadının uğradığı haksızlıklar, kadın hak ve özgürlükleri birçok tiyatrosunda ele aldığı konulardır. Kısaca tiyatrolarındaki temel konular tasavvuf ve kadındır.“Nezihe Araz'ın Tiyatrolarında Tema ve Yapı”adlı tezimize giriş bölümünde Cumhuriyet Dönemi'nin tiyatrosu hakkında bilgiler verilerek başlanmıştır. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Nezihe Araz'ın hayatı, sanatı ve eserleri konu alınmıştır. Çalışmamızın temel noktası olan sanatçının tiyatrolarındaki tema ve yapı ikinci bölümde ele alınmıştır. İnceleme sonucu sanatçının oyunlarındaki yapı ve tema özelliklerine ait genel bir değerlendirmeye sonuç kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nezihe Araz, whose main profession is journalism, has written many kinds of works. She has many works in biography, review, poetry, script, theater genres. The theaters she has written are important in Araz's works.At this point there is no research examining all the theater works of the artist.In this research, her theater works other than her children's plays were examined. In our work, the theme and structure features of the theaters of Nezihe Araz were revealed. Since she is a journalist, she can look at events and situations from a broad perspective, reflecting every aspect of her life in a realistic way from the life of the village to the life of those who are outstanding. Despite being left-wing, he entered the dergah after college. She learned sufism from Kenan Rifai. The artist influenced by Sufism reflected the elements of this teaching in his works. Besides this, the injustices that women are exposed to, the rights and freedoms of women are the subjects she has examined in many of her theaters.Briefly, the main subjects in her theaters are sufism and femininity.“Theme and Structure in Nezihe Araz's Theaters”was started by giving information about the theater of the Republican Period in the introduction section of my thesis. Our work consists of two parts. In the first part, the life, art and works of Nezihe Araz were taken up. The theme and structure of the theater of the artist, which is the main point of our work, is covered in the second part. A review of the structure and theme characteristics of the artist's games is included in the conclusion.