Adölesan gebelerin algıladıkları sosyal destek ile yaşadıkları doğum korkusu arasındaki ilişki
The relationship between perceived social support and childbirth fear of adolescent pregnants
  1. Tez No: 514666
  2. Yazar: AYSU BULDUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA GÜNER EMÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma adölesan gebelerin algıladıkları sosyal destek ile yaşadıkları doğum korkusu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri toplanmadan, Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Etik Kurulu ve Mersin Valiliği İl Sağlık Müdürlüğünden gerekli izinler alınmıştır. Araştırmanın örneklemini 06 Kasım 2017-27 Nisan 2018 tarihleri arasında Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin Obstetri polikliniklerine başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan 100 adölesan gebe oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, adölesan gebelerin sosyo-demografik ve obstetrik özelliklerini belirlemeye yönelik soruları içeren Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A versiyonu ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 20.0 paket programı ile yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, iki grup ortalaması karşılaştırılmasında Student's T testi, ikiden fazla grup ortalaması karşılaştırılmasında OneWay ANOVA ve çoklu karşılaştırmalarda Post-Hoc test olarak Tukey Testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Sürekli iki değişken arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada Çok Boyutlu Algılanan Sosyal destek Ölçeği cronbach alfa katsayısı 0,82; Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A versiyonu cronbach alfa katsayısı 0,82 olarak hesaplanmıştır. Adölesan gebelerin yaş ortalaması 18,6±0,5 olarak bulunmuştur. Gebelerin %66'sının ilköğretim mezunu olduğu, %95'nin çalışmadığı ve %54'nün il merkezinde yaşadığı, %57'sinin 36-40.gebelik haftasında olduğu, %73'nün ilk gebeliği olduğu ve %51'inin doğuma yönelik bilgi aldığı belirlenmiştir. Araştırmamızda adölesan gebelerin Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği toplam puan ortalaması 55,08±16,03 olarak saptanmıştır. Adölesan gebelerin Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A versiyonu puan ortalamasının 52,87±30,47 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determinate the relationship between perceived social support and childbirth fear of adolescent pregnants. Before the data of the survey was collected, necessary permits were obtained from Mersin University Social Sciences Ethics Board and Mersin Governorship Provincial Health Directorate. The study sample consisted of 100 adolescent pregnant women who applied to Obstetrics clinics of Mersin City Training and Research Hospital, Maternity and Children Hospital between November 06th, 2017, and April 27th, 2018, who have met the inclusion criteria. The data of the study were collected by using the Personal Information Form, which included questions to determine the socio-demographic and obstetric characteristics of adolescents, Multidimensional Perceived Social Support Scale and Wijma Birth Expectancy/Experience Scale A version. For the statistical analyses of data, SPSS 20.0 package programme was used. Analyses of data descriptive statistics, Student T-test for difference of two groups means, OneWay ANOVA test for difference of three group and the Tukey Test for post-hoc tests in multiple comparisons. The Pearson correlation coefficient was used to determine the relationship between the two continuous variables. In the study the cronbach alpha coefficient was found forMultidimensional Perceived Social Support Scale 0,82 and for Wijma Birth Expectancy/Experience Scale A version 0,82. The mean age of adolescent pregnants was 18,6±0,5. It was determined that 66% of adolescent pregnants were graduate from primary school; 54% of them lived in downtown; 57% of them in 36-40th gestational weeks, 73% are of them primigravida and 51% of them had information for labor. The total mean score of Multidimensional Perceived Social Support Scalet was 55,08±16,039 and mean score of Wijma Birth Expectancy/Experience Scale A version was 52,87±30,47 of adolescent pregnants.