Prematüre osteopenisinin tanı ve izleminde kemik ultrasonografi yönteminin kullanımı
The use of bone ultrasonography in diagnosis and follow-up of osteopenia of prematurity
- Tez No: 514894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ZENCİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Prematüre osteopenisi, prematüre bebeklerin morbidite ve mortalitelerinin azalması ile gündeme gelmiş bir sorundur. Doğum ağırlığı ve gebelik haftası azaldıkça sıklığı artan bu problemin tanısında ve takibinde biyokimyasal yöntemler ve standart radyolojik yöntemlerin yanı sıra kemik ultrasonografisinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Kemik ultrasonografi ile ses hızı (speed of sound – SOS) ölçümü ve SOS sonuçlarıyla aynı yaş grubu ve cinsiyetteki populasyonun SOS ortalaması arasındaki fark yani standart sapma olarak tanımlanan z skoru ölçümü yapılmaktadır. Hastanemiz yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatırılarak tedavi edilen, 36 haftanın altında doğan prematüre hastalar çalışma grubu olarak ve 36 hafta ve üzerinde doğan hastalar ise kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Bilinen bir kemik hastalığı, konjenital iskelet veya diğer sistemlere ait herhangi bir konjenital anomalisi, metabolik hastalığı olanlar, annelerinde herhangi bir kemik hastalığına neden olabilecek patolojisi belirlenen hastalar çalışmaya alınmadı. Hastaların kemik mineral yoğunlukları, servise kabul edildikleri haftadan itibaren, yattıkları süre boyunca haftada bir kez olmak üzere kantitatif kemik ultrasonografi cihazı ile ölçüldü. Bu ölçümle eş zamanlı olarak serum kalsiyum, fosfor ve alkalen fosfataz düzeyleri izlendi.
Özet (Çeviri)
Osteopenia of prematurity is a problem that became apparent after the decrease of morbidity and mortality in premature infants. In addition to biochemical methods and standard radiological methods, bone ultrasonography is widely used for the diagnosis of osteopenia that increases with reduction of gestational week and birth weight. Speed of sound and z score, that defined as the difference between the measured speed of sound and the mean of speed of sounds in the population with the same age and gender, are measured values by bone ultrasonography. The premature patients, who were born less than 36 weeks and treated in our neonatal intensive care unit, were included in this study as study group and the patients, who were born more than 36 weeks, were included as control group. Patients with bone disease, metabolic disease, congenital anomalies of skeletal or any other system and bone diseased mother were excluded from the study. Bone mineral densities of the patients were measured by quantitative bone ultrasonography once a week from the first week of admission. Serum calcium, phosphorus and alkaline phosphatase levels were observed simultaneously with this measurement.