Plasentanın ayrılmasında fundal bası ile maternal ıkınmanın ağrı üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of fundal pressure and maternal strain on the pain during the seperation of placenta
  1. Tez No: 515060
  2. Yazar: BEGÜM HATUN KILIÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada plasentanın ayrılmasında kullanılan fundal bası ile maternal ıkınmanın ağrı üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, İstanbul ilinin Avrupa yakasında yer alan Eğitim ve Araştırma Hastanesinin doğum ünitesine başvurmuş, hiçbir risk faktörü ve sezaryen endikasyonu bulunmayan, rastgele seçilmiş olan 61 nullipar ve 61 multipar toplam 122 gebe ile tamamlanmıştır. Araştırma Temmuz 2017 Aralık 2017 tarihleri arasında 6 aylık süreci içeren yarı-deneysel bir çalışmadır. Plasenta çıkarma yöntemlerinden maternal ıkınma ve fundal bası sırasında oluşan ağrı düzeylerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması yapılmıştır. Gebelerin, plasentayı çıkarma evresinde ağrı düzeylerini ölçmek için VAS (Visual Analog Skala) skalası uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of fundal pressure and maternal strain on the pain during the separation of placenta. The research was a cross-sectional study and the sample consisted of 122 nullipara and multipara pregnant who were selected randomly among the ones who applied to the unit of obstetric in Research and Training Hospital in the European part of İstanbul. The study is a semi-experimental study with a 6-month period between July 2017 and December 2017. The scale of VAS was implemented in order to measure the pain levels of the pregnant who were taken to the delivery during the stage of separating the placenta. When the pregnant's pain levels were considered with regard to placenta separation method, it was determined that 2 of the pregnant who preferred the fundal pressure method were exposed to pains at the degree of 0-3 and 44 of them were exposed to pains at the degree of 4-7. 22 of the pregnant who preferred the maternal strain method were exposed to pains at the degree of 0-3, 40 of them were exposed to pains at the degree of 4-7 and only 2 of them were exposed to pains at the degree of 8-10. Most of the pregnant were exposed to pain at the degree of 4-7 in the fundal pressure and maternal strain methods.