CBS yardımıyla türkiye'deki havzaların morfolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of morphologial characteristics of basins in turkey with the help of GIS
- Tez No: 515200
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FAİK SEVİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki Havzaların morfolojik özelliklerinin belirlenmesinde Coğrafi Bilgi Sistemlerinin (CBS) etkin rolünün ortaya konması amaçlanmıştır. Böylece klasik yöntemlerle belirlenmesi zaman alıcı ve uğraştırıcı olan havzaya ait çevre, alan, eğim, bakı, yükseklik vb. özelliklerinin daha hızlı ve kolay bir şekilde temin edilebileceğine dair bir yaklaşım anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmada ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumunun (USGS) resmi internet sayfasından Türkiye'yi kapsayan Sayısal Yükseklik Verileri (SYM) indirilmiştir. Bu SYM verileri, ArcGIS 10.5 yazılımında kullanılarak havza sınırlarının tespiti için analizler yapılmıştır. Elde edilen havza sınırlarına göre Türkiye'deki havzaların temel morfolojik özellikleri, kapsamlı biçimde ortaya konmuştur. Çalışma Sonunda Türkiye'yi kapsayan büyük bir alanda analizler yapılmasına rağmen morfolojik özelliklerin hızlı ve kolay bir şekilde temin edilebileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
It's aim to reveal the effective role of Geographical Information Systems (GIS) in determining the morphological characteristics of the basins in Turkey. It is timeconsuming and challenging to determine the morphological characteristics of watersheds by classical methods. This study used in different method to determine the morphological characteristics of watersheds, so that it can be quickly and easily placed in the area where the basin morphological features can be found. In this study, digital elevation data covering Turkey is downloaded from the website of the United States Geological Survey Institute (USGS). This is analysis by using ArcGIS 10.2.2. As a result, comprehensive information on the morphological characteristics of the basins is presented. The reason for this choice is that it will contribute to the study of basins in Turkey in terms of resource allocation and to reveal basic basin characteristics.