A systematic evaluation of semantic representations in natural language processing
Doğal dil işlemede semantik gösterimlerin sistematik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 515607
  2. Yazar: ÖZGE SEVGİLİ ERGÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA TEKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Semantik çalışmalarında, temel amaç anlamı ele almaktır. Hesaplamalı yöntemlerde, bu hedef dil yapılarının kodlanması ile gerçekleştirilir. Bu kodlamalar istatistiksel ölçütler ve vektör gösterimleri şeklindedir. Çalışmada kelime gösterimleri üzerine odaklanılmıştır. Kelime gösterimlerinde, önceki çalışmalar kelime ve onun eşlik ettiği kelimeler arasındaki istatistiklerin sayılmasına dayanırken, mevcut yöntemler öğrenme tabanlıdır. Tezde bu iki yaklaşım arasındaki ilişki araştırılmıştır. Her iki yaklaşımın da bağlamı normalleştirme faktörü olarak kullandığı görülmüştür. Bu fikir, kelime gösterimlerinin bazı Doğal Dil İşleme problemlerinde değerlendirilmesi ile desteklenmiştir. Ayrıca, birden fazla anlam taşıyan çok-anlamlı kelimeler üzerine çalışılmıştır. Çok-anlamlı bir kelimenin kelime gösterimi, birden fazla anlamını kapsamaktadır. Bu sorunu aşmak için, çok-anlamlı kelimenin her bir anlamı için ayrı bir gösterim sağlayan bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the studies of semantics, the main aim is to address meaning. In a computational manner, this goal is accomplished through the encoding of language constructs. These encodings are in the form of information-theoretic measures and vector representations. We have focused on the representation of words. In word representations, the earlier approaches depend on counting the statistics between word and its accompanied words, whereas the current methods are based on learning approaches. At this point, we have investigated the relation between these two approaches. We have realized that both approaches use context as the normalization factor. We support our idea by evaluating word representations on some Natural Language Processing (NLP) tasks. Furthermore, we have studied the polysemous words which carry more than one meaning. The word representation of the polysemous word provides a representation that covers more than one meaning. To overcome this issue, we provide a method to create a representation for each sense of polysemous word.