Parion yamaç hamamı 1515-1260 sektörü Hellenistik Dönem seramikleri
Parion slope bath 1515-1260 sector Hellenistic Period ceramics
  1. Tez No: 515630
  2. Yazar: GONCA FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Çalışmada siyah firnisli seramikler, batı yamacı seramikleri ve gri seramikler başlıkları altında incelenen 296 parça seramiğin, teknik ve dijital ortamda çizimleri yapılmıştır. Söz konusu başlıklar altında incelenen seramikler formlarına göre sınıflandırılmıştır. Tezde öncelikle kentin hellenistik dönem form repertuarının belirlenmesi sonrasında üç grup altında incelenen bu seramiklerin diğer merkezlerde bulunan örneklerle olan benzerlikleri ya da faklılıkları, form ve bezeme tercihlerinin saptanması ve tarihlenmesi amaçlanmıştır. Parion'un hellenistik dönemde geniş bir form repertuarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu formlar hellenistik dönem boyunca kullanılan standart sofra kaplarıdır. MÖ 4. yüzyıl son çeyreği ile MÖ 3.yüzyıl ilk çeyreğine ait siyah firnisli seramik örnekleri, Parion'da MÖ 330'tan sonra bir gerileme dönemi olmadığını göstermiştir. Parion'da ithal olduğu düşünülen kaplar dışında, kapların genelinde tespit edilen kil rengi farklılığı, hellenistik dönemde yerel üretimde artış olduğunu göstermiştir. Batı yamacı seramiğinde MÖ 3. yüzyıl ikinci çeyreğinden sonra Bergama etkisi açıkça görülmektedir. Gri seramikler MÖ 3. yüzyıl sonu ile MÖ 2. yüzyılda kullanım görmüş olup Daskyleion, Knidos ve Sardes örnekleriyle benzerlik olduğu görülmüştür. Ortaya çıkarılan kontekst malzemede seramik buluntuları için tarihsel üst sınır MÖ 4. yüzyıl alt sınır ise M.Ö. 2. yüzyıl 2. yarısı olarak belirlenmiştir. Tarihsel yoğunluk MÖ 3-2. yüzyıl arasında olup bu durum ele geçen mühürlü amphora kulp parçaları ile desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, 296 pieces of ceramics examined under the headings of black glaze ceramics, west slope ceramics and gray ceramics were drawn in technical and digital media. The ceramics examined under the headings are classified according to their forms. In the thesis, it was aimed to determine the similarities or differences of these ceramics with the samples in other centers, the form and the preference preferences of these ceramics examined under the three groups after determining the city repertoire of Hellenistic period, and to dated them. Parion has been found to have a large repertoire of form in the Hellenistic period. These forms are standard tableware used throughout the Hellenistic period. The examples of black-fired ceramics from the last quarter of the 4th century BC and the first quarter of the 3rd century BC show that there is no period of decline in Parion after 330 BC. The difference in clay color found throughout the vessels, except for the vessels thought to be imported in Parion, showed that there was an increase in local production during the Hellenistic period. After the second quarter of the 3rd century BC, the influence of Bergama is evident in the Western patchwork ceramics. Gray ceramics have been used in the end of the 3rd century BC and the 2nd century BC and it is seen that they are similar to the examples of Daskyleion, Knidos and Sardes. Historical upper limit for ceramics finds in the discovered contemporaneous material Lower boundary of the 4th century BC is BC. 2nd half of the 2nd century. Historical intensity 3-2 BC. century, and this situation is supported by the parts of the sealed amphora handle that were uncovered.