Arabidopsis'te kuraklık stresinin negatif düzenleyicilerinden olan bazı sitokinin sinyal bileşenlerinin reaktif oksijen türleri (ROS) düzenlemesi üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation on effect of cytokinin signal components which negatively regulate drought response on reactive oxygen species (ROS) in Arabidopsis
- Tez No: 515752
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bitkiler bulundukları çevrede birçok strese maruz kalmaktadırlar. Kuraklık stresi bu streslerin içinde en zararlı olanıdır. Bu çalışma ile sitokinin sinyal yolağı bileşenlerinden olan ARR1/10/12 'nin kuraklık stresi altında reaktif oksijen türleri düzenlenmesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Bitki materyali olarak Arabidopsis thaliana Col. yaban tipi ile Arabidopsis thaliana ARR1/10/12 üçlü eksik mutantı kullanılmıştır. Bitkiler toprak ortamında büyütüldükten sonra üç dönemde (vejetatif, çiçeklenme ve iyileştirme dönemi) hasatları gerçekleştirilerek fizyolojik ve biyokimyasal parametreleri belirlenmiştir. Fizyolojik parametreler olarak; gövde yaş ağırlıkları, bağıl su içerikleri, stoma açıklıkları, birim alana düşen stoma sayıları ve yaprak su kayıpları analiz edilmiştir. Biyokimyasal parametreler olarak ise; lipid peroksidasyonu (TBARS), H2O2 içeriği, antioksidant enzim/izoenzimleri (katalaz (CAT), süperoksit disütaz (SOD), peroksidaz (POX), hücre duvarı POX (CWPOX), askorbat peroksidaz (APX), glutatyon redüktaz (GR), monodehidroaskorbat redüktaz (MDHAR), dehidro askorbatredüktaz (DHAR), NADPH oksidaz (NOX)) ve enzimatik olmayan antioksidantlar (askorbat (ASC), GSSG ve GSH) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plants are exposed to many stresses in their environment. Drought stress is the most harmful of these stresses. This study is about investigating the effect of ARR1/10/12, a cytokine signaling pathway component, on the regulation of reactive oxygen species (ROS) under drought stress. As plant material Arabidopsis thaliana Col. wild type and Arabidopsis thaliana ARR1/10/12 knock-downed triple mutant had been used. After the plants were grown in the soil environment, the physiological and biochemical parameters were determined by harvesting in three periods (vegetative, flowering and rewatering period). As physiological parameters; body wet weights, relative water contents, stoma openings, stoma counts per unit area, and leaf water losses were analyzed. As biochemical parameters; lipid peroxidation, H2O2 content, antioxidant enzymes / isoenzymes activity (catalase (CAT), superoxide disutase (SOD), peroxidase (POX), cell wall POX (CWPOX), ascorbate peroxidase (APOX), glutathione reductase (GR), monodehydroascorbate reductase (MDHAR), dehydroascorbate reductase (DHAR), NADPH oxidase (NOX)) and nonenzymatic antioxidants (ascorbate (ASC), GSSG and GSH) had been measured.