Alzheimerlı bireylerde hastalığın evresine göre yutma fonksiyonlarının ve ses analiz bulgularının değerlendirilmesi, yaşam kalitesi ile ilişkilerinin araştırılması
Evaluation of swallowing functions and voice analysis findings, investigation of relations with life quality, according to the disease stage in alzheimer's individuals
  1. Tez No: 515996
  2. Yazar: MÜMÜNE MERVE PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BABADEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmamızın amacı: Alzheimerlı bireylerde daha çok diğer bozuklukların üzerinde durularak önemsenmeyen veya gözden kaçan disfajiyi erken tanılamak için; evreler bazında bireylerin yutma fonksiyonunu subjektif ve objektif yöntemlerle değerlendirmek, ıslak sese yönelik ses analiz parametrelerini incelemek, beslenme durumlarını değerlendirmek ve sonuçların yaşam kalitesine, depresyon düzeylerine etkisini araştırmaktır. Hastalığının evresi belirlenmiş olan 12 hafif evre, 12 orta evre, 11 ileri evre olmak üzere 35 Alzheimerlı birey değerlendirilmiştir. Kişilerin eğitim durumlarına uygun olan MMT yapılmıştır. MNA, EAT-10 ve yatak başı su içme testi uygulanmıştır. FEES yapılarak rezidü, aspirasyon, penetrasyon durumları değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre de PAS ve FOAS skalaları yapılmıştır. Disfaji işaretlerinden olan ıslak sesin değerlendirmesi için ses analizi yapılmıştır ve 5 parametreye (SHIM, Fo, RAP, NHR, VTI) bakılmıştır. Yaşam kalitesi değerlendirmesi için WHOQOL-OLD ve NHP uygulanmıştır. Bireylerin depresyon durumları GDS-SF ile değerlendirilmiştir. Günlük yaşam aktivite düzeyleri ise BI ve KATZ ölçekleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study, provide early diagnosis of dysphagia that is not noticed or is overlooked by focusing on other disorders in Alzheimer's individuals, based on phases evaluating the swallowing function of individuals with subjective and objective methods; is examining the voice analysis parameters for wet voice, evaluating the nutritional status and investigating the effect of the results on the quality of life and depression levels. Thirty five Alzheimer's patients were evaluated, including 12 mild,12 middle and 11 advanced stages of disease. The Standardized Mini Mental Statü Examination, which is appropriate for the educational status of the persons, was performed. MNA, EAT-10 and bedside water drinking test were applied. FEES was performed to evaluate residual, aspiration and penetration conditions. According to the results, PAS and Functional Oral Intake Scale were scaled. For evaluation of wet voice from dysphagia signs; sound analysis was performed and 5 parameters (SHIM, Fo, RAP, NHR, VTI) were examined. WHOQOL-OLD and NHP was applied to the assessment of quality of life. Depressive states of individuals were assessed by GDS-SF.