Topuk kanı alma işleminden önce yenidoğanlara uygulanan akupresürün girişimsel ağrıya etkisi
The effect of the acupressure on the procedural pain before heel lancing in the neonates
- Tez No: 516144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YILMAZ KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma; term yenidoğanlarda, topuk kanı alınması işlemi öncesinde işleme bağlı ortaya çıkan girişimsel ağrıyı hafifletmek amacıyla UB/BL60 ve K/KI/KD3 aku noktalarına uygulanan akupresürün ağrı üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı.Çalışma, bir üniversite hastanesinin kadın hastalıkları ve doğum kliniğinde 27 Eylül 2017–06 Temmuz 2018 tarihleri arasında yarı deneysel olarak gerçekleştirildi.Evreni; hastanenin kadın hastalıkları ve doğum kliniğinde doğumu gerçekleşen ve araştırma grubu seçim kriterlerine uyan term yenidoğanlar oluşturdu.Örneklem büyüklüğünü belirlemek amacıyla yapılan güç analizinde her bir grup için 29 kişinin örnekleme alınması gerektiği saptandı (0.80 güç, 0.05 anlamlılık düzeyi, 0.95 güven aralığı).Deney grubundaki yenidoğanlara (n=31) topuk kanı alma işlemi öncesi 3 dakika süreyle akupresür uygulandı.Kontrol grubundaki yenidoğanlara (n=32) ise herhangi bir girişimde bulunulmadı.Araştırma için gerekli etik kurul onayı ve izinler alındı.Veriler;“Bilgi Formu”ve“NIPS Ağrı Ölçeği”kullanılarak toplandı.Veri analizlerinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklemler için t testi, Mann-Whitney U testi ile ki-kare bağımsızlık testi kullanıldı.Bağımsız gözlemciler arasındaki uyumun derecesi gözlemci sınıf içi uyum analiziyle saptandı.Araştırmadan elde edilen bulgular p
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study was conducted to investigate the effect of acupressure applied to UB/BL60 and K/KI/KD3 acupuncture points in order to relieve the interventional pain caused by heel prick blood sampling process in the term newborns.The study was conducted at the gynecology and obstetrics clinic of a university hospital between September 27, 2017 and July 06, 2018.The study population consisted of term newborns, which have been delivered at the gynecology and obstetrics clinic and met the research group selection criteria.In the power analysis performed to determine the sample size, the power of the research for 29 people in each group was calculated to be 0.80 (the level of significance level = 0.05, confidence interval = 0.95).Acupressure applied for 3 minutes before heel prick blood sampling in the newborns (n=31) in the experimental group.No intervention was applied to newborns in the control group (n=32).Approval of the ethics committee and permissions were obtained to conduct the study.The data were collected by using the“Information Form”and the“NIPS Pain Scale”.Besides of descriptive statistics, t-test for independent samples, Mann-Whitney U test and chi-square independence test were used in the analysis of the data.In order to determine the degree of independent interrater reliability, in-class analysis of compliance was conducted.The research findings were evaluated at 95% confidence interval, and p