Short term electricity price forecasting using long short-term memory
Uzun kısa süreli bellek kullanarak kısa vadeli elektrik fiyatı tahmini
  1. Tez No: 516435
  2. Yazar: UĞURCAN ŞENCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye'nin, gün öncesi elektrik piyasasına geçiş yapmasıyla, elektrik piyasa rekabeti artmış ve, ertesi günün elektrik fiyat tahmini piyasa katılımcıları için önemli hale gelmiştir. Elektrik fiyatlarını etkileyen faktörlerin başlıcaları; ikili anlaşmalar, hava koşulları, tüketim miktarı, üretim kaynaklarının durumudur. Bu faktörler göz önüne alındığında, kısa vadeli elektrik fiyat tahmini oldukça zorlu bir süreçtir. Bu çalışmada, derin öğrenme yöntemlerinden biri olan Uzun Kısa Süreli Bellek (UKSB) kullanılarak kısa vadeli elektrik fiyat tahmini yapılmıştır. Oluşturulan model sadece tarihsel elektrik fiyat değerlerini girdi olarak kullanmaktadır. Türkiye'nin 2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait saatlik elektrik fiyatları giriş verisi olarak kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan veri kış ve yaz mevsimleri için eğitim ve test verisi olarak iki parçaya bölünmüştür. Yöntemin kısa vadeli elektrik fiyat tahmini için performası yinelenen sinir ağı ve üstel düzeltme yöntemlerinin performansı ile karşılaştırılmıştır. Önerilen çözüm yönteminde elde edilen MAPE değerleri kış için yüzde 5,91 ve yaz için yüzde 5,77'dir.
Özet (Çeviri)
Turkey's electricity market competition has increased with the day-ahead electricity market and next day's forecasted electricity price has become important for the market participants. The main factors affecting electricity prices are bilateral agreements, weather conditions, the amount of consumption, the status of generation resources. Depending on these factors, short term electricity price forecasting is quite a challenging process. In this study, short term electricity price forecasting had been done with using Long Short-Term Memory (LSTM), one of the popular deep learning methods. The prepared model has used only historical electricity price values as the input. As data, Turkey's hourly electricity price values for 2015, 2016 and 2017 had been used as input data. The data used in the study has been separated into two parts as training and testing data for summer and winter seasons. The performance of the technique for short term electricity price forecasting was compared with the performances of recurrent neural network and exponential smoothing techniques. The MAPE value obtained by using the proposed solution technique is 5.91 percentage for winter and 5.77 percentage for summer.