Kamusal alanda sosyal taklit: Sosyal medyada Yeni Gelin Evi imgesi
Social imitation in public space: The image of New Bride's House on social media
  1. Tez No: 516663
  2. Yazar: NURİYE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Sosyal gerçekliğin hiç değişmeyen özelliklerinden biri sosyal taklit içermesidir. Bu temel nitelik sosyal olguya mahsustur. Hem işlevsel hem yapısal yönleriyle toplumun bütünü, taklit sürecine bağlıdır. Sosyal hayatın temelini meydana getiren istek ve zihinlerin içsel uyumu (zihinler arası birliktelik) doğal kalıtımsal özelliklerden kaynaklanmaz; aksine öneri-taklit sürecinden kaynaklanır ve bu süreç bir eylemin veya fikrin yaratılmasında ortaya çıkan en ilkel yaratıcı tutkudan başlar, sonra komşusuna sonra bir başkasına geçer ve böyle devam eder. Buna bağlı olarak bireyin toplumdaki her hareketi, basit ihtiyaçların tatmin edilmesinden tutun da en güzel sanat eserlerinin yaratılmasına kadar, hepsi taklit sürecinin bir sonucu ve kendisidir. Bu çalışmada“Yeni Gelin Evleri”instagram sayfası sosyal taklidi üreten bir model olarak ele alınmış, model ve takipçileri arasındaki sosyal taklit ilişkisi, ilgili sosyal medya hesabında paylaşılan görseller üzerinden araştırılmıştır. Bunu yaparken öncellikle sosyal taklit teorisine kuramsal olarak yer verilmiş, teorinin kapsamlı bir açıklamasını yapabilmek adına sosyal taklit, dahil olduğu bilimsel alanlara göre ayırılarak analiz edilmiştir. Ardından sosyal medyanın kamusal alan niteliği tartışılmış, sosyal medyanın sosyal taklitle ilişkisi ortaya koyulmuştur. Üçüncü ve son bölümde modelin ve belirli sayıdaki takipçinin gönderisi Roland Barthes'in göstergebilimsel analiz yaklaşımına dayalı olarak mitler yardımıyla sınıflandırılmıştır. Her bir mit için modele ait on ve takipçilere ait yedi gönderi seçilerek toplamda on yedi görsele göstergebilimsel çözümleme uygulanmıştır. Analiz sonucunda model ve takipçileri arasındaki sosyal taklidin nedenleri açıklanmış, bu sosyal taklidin sonucu olarak üretilen yeni gelin evi imgesi, kamusal-özel alan arasındaki kayma ve yeni mahremiyet anlayışı ortaya koyularak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the unchanging features of social reality is the social imitation. This basic attribute belongs to social facts. The society as a whole, both functional and structural, depends on the imitation process. The intrinsic harmony of the wishes and minds that brings together the foundations of social life ( interagreement of minds ) does not originate from natural hereditary characteristics; on the contrary, it originates from the proposal-imitation process and this process starts from the most primitive creative passion that emerges in the creation of an action or idea, then passes on to its neighbor and then to another. That is why every movement of the individual in society is a result of imitation from the satisfaction of simple needs to the creation of the elegant performances of art. In this study, the Instagram page of“New Bride Houses”was considered as a model of producing social imitation and the relation of social imitation between the model and its followers was investigated through the images which shared in the related social media account. For that, the social imitation theory has been theorized in the first place, and in order to make a comprehensive explanation of the theory, the social imitation has been analyzed by separating it according to the scientific fields involved. Afterward, the nature of public space in social media has been debated, and social media has been analyzed with a connecting with social imitation. In the third and last section, the model and a certain number of followers were classified by the help of myths based on Roland Barthes' semiological analysis approach. Seven images belonging to the model and ten images belonging to the follower were selected for each myth, and a total of seventeen images were analyzed with a semiotic approach. As a result of the analysis, the causes of social imitation between the model and its followers were explained, the new bridal image produced as a result of this social imitation and the shift between the public-private area and the new conception of privacy were observed.