Adneksiyal kitlelerde I.O.T.A ve RMI kriterlerinin patoloji sonuçları ile karşılaştırılması
Comparison of pathology results of I.O.T.A and RMİ criteria in adnexal masses
- Tez No: 516703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT EKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Hastanemizde adneksiyal kitle sebebiyle opere edilen ve patolojik tanıları konulan hastaların IOTA ve RMI skorlarının değerlendirilmesi ve over kanseri tanısındaki etkinliklerinin tartışılması Materyal ve Metod: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr Sadi Konuk Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Temmuz 2016- Temmuz 2017 yılları arası adneksiyel kitle sebebiyle opere edilen 171 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastaların yaşı, paritesi, CA-125 değerleri, menapoz durumları ve ultrasonografik morfolojileri kaydedildi. RMI ve IOTA kriterlerin kitlelerin ayırıcı tanısındaki etkinlikleri ROC analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Olgular premenapozal ve postmenapozal gruplara ayrılarak değerlendirildi. Premenpoazal hasta grubunda malign – bening ayrımında IOTA RMI ye göre daha anlamlıdır(p=0,0087).
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of the IOTA and RMI scores of the patients who were operated and pathologicly diagnosed in our hospital due to an adnexial mass, and the discussion of their efficiency to diagnose ovarian malignancies Method: 171 patients who were operated due to an adnexial mass between july 2016 and july 2017 in Saglik Bilimleri University Bakirkoy Dr Sadi Konuk Research Hospital , obstetrics and gynecology department; were inclued for his study. The age, parity, the levels of CA-125, their menapousal status and the morphological findings on the ultrasound have been recorded. According to the RMI and IOTA scores, a ROC analysis was made. Results: The subjects were separated into two groups according to their menapausal status as premenapausal and postmenapausal. In the premenapausal group IOTA was found more significant compairing to RMI on distinguishing malignancy. In premenapausal and postmenapausal group, both RMI and IOTA were found significant. In the premenapausal group, RMI was found significant in the distinction between endometrioma and benign masses. Conclusion: In our study, in premenapausal and postmenapausal grups IOTA and RMI were both found significant on the distinction of benign or malignant adnexial masses. IOTA score was found more significanr in the premenapausal gruop. This conclusion is promising in the the terms of decreasing the using of CA-125 test.