Endoskopik sinüs cerrahisi yapılan nazal polipozis hastalarında preoperatif düşük doz sistemik steroid kullanımının cerrahi saha ve kanama üzerine etkisi
The effect of low dose usage of sistemic corticoteroids on surgical field and intraoperative hemostasis in functional endoscopic sinus surgery applied nasal polyposis patients
  1. Tez No: 517077
  2. Yazar: DUYGU İKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÇADALLI TATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç İntraoperatif kanama ve dolayısıyla cerrahi saha görüşü fonksiyonel endoskopik sinus cerrahisi (FESC) başarısını doğrudan etkileyen en önemli faktörlerdendir. Çalışmada hemostazı sağlamak için uygulanan farklı yöntemlerin yanında, preoperatif düşük doz sistemik steroid kullanımının cerrahi esnasında kanama miktarı, cerrahi saha, operasyon süresi ve cerrahın konforu üzerine etkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem Nazal polipozis nedeniyle FESC uygulanan toplam 146 hasta değerlendirildi. İleri evre nazal polipozis olan 83 yetişkin hasta çalışmaya dahil edildi. Elliüç hasta preoperatif sistemik steroid kullanmadı. Otuz hasta preoperatif 2 hafta (ilk hafta 32mg oral metilprednizolon, ikinci hafta 16mg oral metilprednizolon) ve postoperatif 1 hafta (16mg oral metilprednizolon) sistemik steroid kullandı. Gruplardaki hastaların intraoperatif kanama miktarı, cerrahi saha görüşü, cerrahın konforu ve operasyon süresi verileri kaydedildi ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular Yaşları 18-75 arasında değişen hastaların yaş, allerji varlığı, astım varlığı, aspirin intoleransı, revizyon cerrahi, sigara kullanımı, ve intraoperatif ortalama arter basıncı (MABP) verileri gruplar arasında karşılaştırıldı ve istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi. Ortalama kanama miktarı steroid kullanan grupta 41,33 mL, kullanmayan grupta 48,96 mL olarak bulundu (p=0,161). Cerrahi saha görüşü Boezaart skalasına göre steroid kullanan grupta 2,667 , kullanmayan grupta 2,642 olarak hesaplandı (p=0,957). Operasyon süresi steroid kullanan grupta 111,66 dk, kullanmayan grupta 114,34 dk'ydı (p=0,757). Cerrahın konforu steroid kullanan grupta VAS skalasına göre 8,05 , kullanmayan grupta ise 7,37 (p=0,009) olarak değerlendirildi. Kanama miktarı ve operasyon süresi sonuçları sayısal olarak steroid kullanan grup lehine görünse de istatistiksel olarak anlamlı saptanmamıştır. Cerrahın konforu ise steroid kullanan grupta istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksektir. Sonuç Çalışmamızda düşük doz sistemik steroid kullanımının kullanmayan hastalarla kıyaslandığında; kanama miktarı, cerrahi saha görüşü ve operasyon süresi üzerine etkisini istatistiksel olarak anlamlı bulmazken, cerrahın konforu üzerine olumlu etkisini istatistiksel olarak anlamlı bulduk. Sonuçlarımızı steroidin antiödematöz ve antienflamatuar etkisi nedeniyle cerrahi esnasında manüplasyonu kolaylaştırmasıyla ilişkilendirdik. Çalışmamızda, preoperatif düşük doz sistemik steroid kullanımını desteklemekle birlikte, sistemik steroidin preoperatif tedavi ve cerrahi üzerindeki etkilerini ortaya koyabilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Objectives Intraoperative bleeding and field visuabilty are most important factors that involve the success of functional endoscopic sinus surgery (FESS). There are many factors to control intraoperative hemostasis in FESS, also we investigated the effect of preoperative low dose sistemic corticosteroid therapy on clean surgical field, operative time, surgical comfort in FESS. Methods Total 146 operated nasal polyposis patients were evaluated in this study. Eigthythree adult patients that have high grade nasal polyposis were included in this study. Fiftythree patients did not use preoperative sistemic corticosteroids. Thirty patients used oral cortosteroids for preoperative 2 weeks (first week 32 mg oral methylprednisolone, second week 16 mg oral methyl prednisolone) and postoperative 1 week (16 mg oral methylprednisolone). Intraoperative blood loss, surgical field visuability, surgical comfort and operative time were spotted for each two groups. Results The patients' age are between 18 and 75. When the two groups were compared in terms of age, allergy, asthma, ASA intolerance, revision surgery, cigarette use and intraoperative mean artery pressure, there was no statistically significant difference. Average blood loss was 41,33 mL in the steroid group and was 48,96 mL in the control group (p=0,161). The surgical field visuability on the Boezaart scale was found in the steroid group and in the control group as 2,667 and 2,642, respectively (p=0,957). Operative time was 111,66 mn in the steroid group and was 114,32 mn in the control group (p=0,757). Surgical comfort according to the VAS scale was 8,05 in the steroid group and was 7,37 in the control group (p=0,009). Conclusions In this study, although the surgical comfort is better in the corticosteroid group compared with the control group, the effect of preoperative low dose oral corticosteroid therapy on blood loss, surgical field visuability and operative time was not statistically significant between groups. This result can be related with either antiedematous or antiinflammatory features of systemic steroids which can allow surgeon to make easier manuplation in FESS. We support preoperative low dose use of sistemic corticosteroids but also there should be more studies about the effects of preoperative treatment of FESS.