Achieving Turkey's indc target: assessments by multiplier analysis, computable general equilibrium, and structural decomposition analysis methods
Türkiye INDC hedefini başarmak: Çarpanlar analizi, hesaplanabilir genel denge ve yapısal ayrıştırma metotları ile değerlendirmeler
- Tez No: 517126
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OĞUŞ BİNATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türkiye, Niyet Edilen Ulusal Katkı Beyanı'nında (INDC), niyetini %21'e varan artıştan azaltım olarak açıklamıştır. Bu azaltım hedefi Türkiye için önemlidir, fakat, işsizlilk problemleri ile karşı karşıyadır ve büyümesini sürdürmeye ihtiyacı vardır. Bu çalışmada, 2002 ve 2012 yılları girdi-çıktı tablolarını temel alan iki Çevresel Genişletilmiş Sosyal Hesaplar Matrisi (SHM) geliştirimiştir. Ulusal İklim Değişikliği Eylem Planı ile beraber Niyet Edilen Ulusal Katkı Beyanı belgelerinin emisyon azaltım potansiyelleri Çarpanlar Analizi yöntemi ile hesaplanmıştır ve emisyonu hedeflenen seviyeye indirmek için daha akla yatkın alternatif politikalar önerilmiştir. SHM Çarpanlarını kullanarak sadece ekonomik büyümeyi hedef alan çeşitli politikalar oluşturulmuş ve bunların emisyon azaltım potansiyelleri Çarpanlar Analizi yöntemi ile hesaplanmıştır. Politika opsiyonlarını artırmak amacıyla, çok gazlı çok sektörlü bir Hesaplanabilir Genel Denge modeli geliştirilmiş ve INDC hedefini başarmak için alternatif vergi politikaları oluşturulup analiz edilmiştir. Karar almayı desteklemek için, Yapısal Ayrıştırma Analizi yöntemi 2002 ve 2012 Çevresel Genişletilmiş SHM'lere uygulanmış ve bu dönemde emisyon artışına sebep olan faktörler belirlenmiştir. Çalışma daha önceki ulusal dökümanlarının hem hazırlanışının hem de uygulamasının sorunlu olduğu ve Türkiye'nin bu dökümanlardaki iklim değişikliği azaltım politikalarını uygulamada titiz olmadığı kararına varmıştır. Çalışma aynı zamanda INDC'deki politikalarla hedefe ulaşmanın mümkün olmadığı ve Ulusal İklim Değişikliği Eylem Planı ve INDC dökümanlarından esinlenerek hazırlanan alternatif poltikaların da %21'lik hedefin gerisinde kaldığı kararına varmıştır. Çalışma daha zorlayıcı politikaların gerektiği sonucuna varmış ve INDC hedefinin ve dökümanın kendisinin büyük oranda gözden geçirilip düzeltilmesini tavsiye etmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey expressed its intention to decrease emissions level at a rate of 21% from business as usual in its Intended Nationally Determined Contribution (INDC). This emissions reduction target is important but, Turkey faces unemployment problems and needs to sustain its growth. In this study, two Environmentally Extended Social Accounting Matrices (SAM), based on 2002 and 2012 Input-Output data, were created. Emissions reduction potentials of the National Climate Change Action Plan (NCCAP) together with the INDC were calculated by Multiplier Analysis method and more conceivable alternative policies to reduce emissions to the target level were proposed. Various policies that aimed only to boost the economic growth were generated by using SAM Multipliers and their emissions reduction potentials were calculated by Multiplier Analysis method. To enhance policy options, a multi-gas multi-sector CGE model was developed and alternative tax policies to achieve the INDC target were generated and analyzed. To support decision making, Structural Decomposition Analysis method was applied to 2002 and 2012 Environmentally Extended SAMs and drivers of emissions increase in this period were determined. The study finds that both the preparation and implementation of the previous national documents are problematic, and that Turkey was not meticulous about implementation of the climate mitigation policies in these documents. The study also finds that reaching the emissions target with the INDC policies seems impossible and alternative policies which were essentially motivated by the NCCAP and the INDC documents yet fell behind the 21% target. The study concludes that more forceful policies are needed and recommends that the INDC target and document itself should be revised substantially.