Sosyal/yeni medyanın haber kavramına ve kitlenin haber okuma alışkanlıklarına etkisi: İstanbul'da bir saha araştırması örneği
The effect of social/new media on news concept and the mass on news reading habits: Examble of a field survey in Istanbul
  1. Tez No: 517137
  2. Yazar: SAVASH PORGHAMREZAEİEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
İnternet teknolojilerinin gelişimiyle birlikte sosyal/yeni medya mecraları günümüzün hâkim kitle iletişim ortamları olmuştur ve iletişim kavramını hem kuramsal hem de pratik anlamda değiştirmiştir. İnternet destekli sosyal/yeni medya mecralarının etkileşime olanak sağlayan yapısı haber kavramını da dönüştürmüş, hem geleneksel medyada hem de çevrimiçi habercilik mecralarında haberin profesyonel olarak toplama, yazma ve sunuş unsurlarını etkilemiştir. Söz konusu çalışmada iletişim kavramı farklı boyutlarıyla incelenmiş, haber kavramı farklı unsurlarıyla irdelenmiş, internet ve sosyal/yeni medya mecraları hem yapısal hem de haber kavramına etkileri bağlamında karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu bağlamda Hürriyet Gazetesi'nin günlük metropol baskısı ile onaylanmış(verified) resmi Twitter hesabı(@Hurriyet) 1-15 Mart 2018 tarihleri arasında haber ve ilan/reklam paylaşımı açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiş, sosyal/yeni medyanın haber üretimi ve paylaşımı bağlamında geleneksel medya üzerindeki etkileri ortaya konmuştur. İstanbul'un farklı ilçelerinde her eğitim düzeyinden 18-70 yaş arasındaki deneklere yüz yüze görüşme yönetimiyle anket uygulanmış, sosyal/yeni medya mecralarının hedef kitlenin haber okuma alışkanlıklarına etkisi verilerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of Internet technologies, social/new media has become dominant mass media today and has changed the concept of communication both theoretically and practically. The structure of the internet-supported social/new media has also transformed the concept of news and influenced the professional gathering, writing and presentation of news in both traditional media and online media. In this study, the concept of communication has been examined with different dimensions, the concept of news has been examined with different elements, internet and social/new media has been discussed comparatively in terms of their effects on both structural and news concept. In this context, the official Twitter account approved by the metropolitan copy of daily Hürriyet newspaper was examined comparatively on news and advertisement/advertisement sharing between March 1-15, 2018 and the effects of social/new media on the traditional media were revealed in the context of news production and distribution. In different districts of Istanbul, the survey was conducted with face-to-face interviews to subjects aged 18-70 years and the impact of social/new media on the target audience's reading habits was revealed with data.