Investigation of the hardness and microstructural properties of equal channel angular pressed 2024 aluminium alloy, after aging
Eş kanallı açısal preslenen 2024 alüminyum alaşımının yaşlandırma sonrası sertlik ve mikroyapı özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 518021
  2. Yazar: TUĞRUL TALHA ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ KUŞ, PROF. DR. MUSTAFA ACARER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Aşırı plastik deformasyon yöntemlerinden olan eş kanallı açısal presleme yöntemi ile ultra küçük tane boyutları elde edilebilmektedir. Tane boyutları küçüldükçe de malzemenin mekanik ölçüleri önemli ölçüde artış göstermektedir. Bu tez çalışmasında 2024 kalite alüminyum malzeme 1, 2, 3, 4 kez eş kanallı açısal presleme kalıbından geçirilmiş ardından 175oC'de 8 saat yaşlandırmaya tabi tutulmuşlardır. Sonrasında ise malzemelerin sertlik, taramalı elektron mikroskobu görüntüleri ve optik mikroyapıları incelenmiştir. 2024 kalite alüminyum malzemenin eş kanallı açısal presleme sonrası yaşlandırmaya tabi tutulduğunda sertlik özelliklerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Bunun temel sebebi olarak, eş kanallı açısal presleme esnasında meydana gelen dislokasyonlardan dolayı malzeme aşırı yaşlanmış duruma gelmektedir. Dislokasyon yoğunluğu ne kadar çoksa, ki bu durum eş kanallı açısal presleme kaç tekrar ettiyse o kadar çok olur, yaşlandırma sonrası sertlik azalışının aynı oranda arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, dislokasyon yoğunluğu arttıkça dislokasyonlar arası mesafe de oldukça azalmaktadır. Bu durumda dislokasyon yokoluşumu olasılığını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ultrafne grains could be obtained by using equal channel angular pressing technique, which is a severe plastic deformation method. As the grains get finer, the mechanical properties of the material increases significantly. In this thesis study, 2024 quality aluminium is passed through equal channel angular pressing die 1, 2, 3 and 4 times and these samples are aged at 175oC for 8 hours. After aging the hardness values, scanning electron microscope images and optical microstructures of the samples have been investigated. When 2024 quality aluminium is pressed with equal channel angular pressing and then aged, the hardness of the material decreases. The main reason behind this is that the dislocations occurred during the equal channel angular pressing and these dislocation caused the material to be overaged. As the equal channel angular pressing repeats, the dislocation density increases. Therefore the hardness decreases ratio after the aging is directly proportional to the samples number of pass through the equal channel angular pressing die. In addition to this, as dislocation desnsity increases, the distance between dislocations decreases. In this case the possibility of dislocation annihilation increaes. This situation also have a potential to decrease the hardness values of the samples.