İslam Hukuku açısından teverruk işlemleri
Tawarruq transactions in terms of Islamic Law
- Tez No: 518251
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Tarihten günümüze toplumsal ihtiyaçlara paralel olarak ortaya çıkmış çeşitli finansman yöntemleri mevcuttur. İslamiyet'le birlikte yeniden şekillenen iktisadi hayat, tevarüs edilen finansal sistemin kurallarının da tekrar gözden geçirilmesini gerekli kılmıştır. İslam'da iktisadi faaliyetlerin ilahi ölçüler içerisinde yürütülmesinin dini bir gereklilik oluşu ve buna bağlı olarak ortaya çıkan hesap düşüncesi, finansman arayışında olan müslüman bireyleri daima meşru bir zemin bulmaya sevk etmiştir. Bu araştırmada konu edinilen teverruk ve buna bağlı finansman yöntemleri de esasen böyle bir çabanın sonucudur. Teverruk işlemlerini İslam hukuku perspektifinden ele alan bu çalışmada, geçmişten günümüze alternatif bir finansman modeli olması düşüncesiyle başvurulmakta olan bir uygulamanın meşru temelleri açısından sorgulanması amaçlanmaktadır. Üç bölümden oluşan bu çalışmada; konunun kavramsal analizi ve klasik bireysel teverruk uygulamaları, günümüz katılım bankacılığı sektöründe başvurulmakta olan organize şekilleri, teverruk temelli bazı modern finansman yöntemleri ve buna bağlı olarak sürdürülmekte olan alternatif model arayışları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are various financing methods which have emerged in parallel with social needs throughout the history. The economic life that reshaped with Islam has necessitated reexamination of the financial system's rules being inherited. Being a religious necessity of conducting economic activities within the divine criteria in Islam and the idea of accountability emerged corresponding to this requirement have always motivated Muslims who are in quest of financing to find a legitimate ground. Tawarruq and the financing methods related to this concept which are the main focus of this research are essentially the result of such an effort. In this study, which deals with tawarruq transactions from the Islamic Law perspective, it is aimed at questioning the implementation which has been appealed with the thought that it has been an alternative financing model from the past to the present in terms of legitimate foundations. In this study which consists of three parts, conceptual analysis of Tawarruq and its classical individual implementations, organized forms that are being applied in today's participation banking sector, some modern financing methods based on Tawarruq and the ongoing searches for the alternative models are discussed.