Farklı işlem görmüş ve multi-enzim ilave edilmiş arpanın, yumurta tavuk rasyonlarında kullanımının yumurta verimi, yumurta kalitesi ve yumurta yağ asitlerine etkisi
Effects of using of laying hens rations different processed barley and suplemented multi̇ enzymes on egg production, egg quali̇ty and egg fatty acids
  1. Tez No: 518325
  2. Yazar: OSMAN ÖZYÜRÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada kanatlı yemlerinde yaygın olarak kullanılan mısır'a karşı, alternatif enerji kaynağı olarak farklı teknoljik işlem (pelet ve flake) görmüş ve farklı oranda arpa içeren ve multi enzim ilave edilmiş rasyonların yumurta tavuklarında, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem dönüşüm oranı, yumurta ağırlığı, yumurta verimi, yumurta iç ve dış kalite özellikleri, yumurta sarısı yağ miktarı, yumurta sarısı yağ asitleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneme, kontrol %0 arpa (mısır ağırlıklı) (K), %15 kırık arpa (A1), %15 pelet arpa (A2), %15 flake arpa (A3), %30 kırık arpa (A4), %30 pelet arpa (A5), %30 flake arpa (A6), %30 kırık arpa+Enzim (%0,025) (A7), olmak üzere 8 farklı gruptan oluşmuştur. Araştırmada 36 haftalık 64 adet kahverengi ATAK-S yumurtacı tavukları 8 farklı muamele grubuna ayrılmıştır. Her bir mameleye bireysel kafeslerde bulunan 8 adet tavuk konulmuştur. Tavuklar tamamen tesadüfen ubelirlenmiş, bireysel kafeslerde 16 saatlik aydınlık ve 8 saat karanlık olacak şekilde aydınlatma periyodu kullanılmıştır. Yem ve su ad libitum olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have observed different technological processes (pellet and flaking) which are commonly used in poultry production, and we have found that rations containing different amounts of barley and multi- enzyme, egg weight, live weight gain, feed consumption, feed conversion ratio, egg weight, The control groups were 0% barley(based of corn)(K), 15% untreated barley(A1), 15% pellet barley (A2), 15% flaked barley (A3), 30 untreated barley (A4), 30% pelleted barley (A5), 30% flaked barley (A6), 30% untreated barley + Enzyme (0,025%)(A7) '. In the search, 64 brown bedlings ATAK-S for 36 weeks were divided into 8 different treatments for egg hens. Thirty-week-old laying hens were divided into 8 groups of 8 animals each with a similar live weight. Each treatment consisted of 8 animals in individual cages. Animals were completely randomly determined, grown in individual cages and used a 16: 8 hour light: dark lighting period. Feed and water are given as ad libitum.