Ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde görev yapan psikologlarda ikincil travmatik stres ile ilişkili faktörler
Factors related with secondary traumatic stress in psychologists working at prisons or probation offices
  1. Tez No: 518405
  2. Yazar: MERVE ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak çalışmalarını yürüten ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde görevli psikologların ikincil travmatik stres düzeyleri ile bu düzeyle ilişkili unsurları incelemektir. Söz konusu unsurlar arasında; demografik özellikler, yaşam kalitesi, tükenmişlik, depresyon ve anksiyete düzeyleri yer almaktadır. Yöntem: Araştırmanın örneklemi, Türkiye genelindeki tüm ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde görevli ve çalışmaya katılmaya istekli psikologlardan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Bilgi Formu, Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği, Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi (Sivil Sürümü), Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği, Tükenmişlik Envanteri, İkincil Travmatik Stres Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların, travmatik olaya ikincil olarak maruz kalmaları sonucunda %53.6'sının düşük, %12.5'inin hafif, %7.1'inin orta, %10.7'sinin yüksek düzeyde ikincil travmatik stres deneyimlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Factors Related With Secondary Traumatic Stress In Psychologists Working At Prisons Or Probation Offices Objective: The aim of this study was to investigate the levels and factors related with secondary traumatic stress in psychologists working at prisons and probation offices affiliated to the General Directorate of Prisons and Detention Houses of the Ministry of Justice. The relevant factors included were; demographic characteristics, quality of life, burn-out, depression and anxiety levels. Methods: The sample of this research was all psychologists working in prisons and probation offices in Turkey who are willing to participate in the study. In order to collect data in the research, Information Form, Post Traumatic Stress Diagnosis Scale, Post Traumatic Stress Disorder Checklist (Civil Version), Professional Quality of Life Scale, Burn-out Inventory, Secondary Traumatic Stress Scale, Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Scale were used. Results: Secondary traumatic stress level was considered as low in 53.6% of participants while it was mild in 12.5%, moderate in 7.1% and high in 10.7% of participants.