Tarihî süreçte İmamiyye Nusayrîlik ilişkisi
Relation between Imamiyya and Nusayriyya in historical process
  1. Tez No: 518678
  2. Yazar: MUHAMMED YASİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKSUT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmamızda tarihî süreçte İmamiyye ile Nusayrîlik ilişkisini tespit etmeye çalışacak ve her iki mezhebin ilişkisini açıklamaya çalışırken, öncelikli olarak onların farklı ve benzer yönlerini ortaya koymaya gayret edeceğiz. Bunu yaparken öncelikle Şia ekolü ve onun alt kolları olan Zeydiyye ve İsmailiyye mezhebinin tarihçesini ve önemli görüşlerini özet bir şekilde açıklayacağız. Daha sonra yine Şia'nın alt fırkalarından olan İmamiyye ve Nusayrîyye mezhebinin tarihçesini ve fikirlerini belirterek, her iki mezhebin görüşlerini karşılaştıracağız. Ayrıca bu iki mezhebin hem tarihteki hem de günümüzdeki sosyo-politik ilişkilerine değineceğiz. Böylece İmamiyye ile Nusayrîyye ekollerinin görüşlerini, bu görüşlerin farklı ve benzer yönlerini ve ayrıca günümüz İran ve Suriye devletlerinin mezhepsel ilişkisini daha iyi görebilmek gayesine matuf bir fikir vermiş olacağız.
Özet (Çeviri)
In this study an attempt will be made to illustrate the relationship between Imamiyya and Nusayriyya with the primary aim to present their points of resemblance and difference. In order to do this, before all I will put forward an outline of short history and some of the most prominent views of the Shi'a and its two sub-sects, namely Zaydiyya and Isma'iliyya. Further on, I will focus on the history and the views of Imamiyya and Nusayriyya, two other sub-sects of the Shi'a, and I will procede to compare some of the views held by the followers of these two denominations. During this evaluation, special attention will be paid to their socio-political relations in the past as well as the present. In conclusion, by juxtaposing their views and their similar and distinct features, this study will provide some ground for better understanding of the relationship between modern states of Iran and Syria based on these denominational sensitivities,