The transient effects of switching events on the distribution network with the micro-grid
Anahtarlama olaylarıyla meydana gelen geçici olayların mikro-şebekeli dağıtım şebekesindeki etkisi
  1. Tez No: 518805
  2. Yazar: EREN BAHARÖZÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Özellikle son yıllarda, yüksek enerji talebi ile beraber sürdürülebilir ve temiz enerji anlayışı ön plana çıkmıştır. Bu süre zarfında, dağıtık enerji kaynakları (DER'ler) elektrik üretimi için yavaş yavaş yaygın enerji kaynakları olmaya başlamıştır. Özellikle fotovoltaik (PV) sistemler ve rüzgar enerjisi sistemleri (WES) gibi dağıtık enerji kaynakları müşteri tarafında kullanılmaya başlanmıştır. DER'lerin güç dağıtım sistemlerinde kullanımı ile de mikro şebeke (MG) konsepti doğmuştur. Tüm yeni güç sistemleri konseptlerinde olduğu gibi, güç kalitesi fenomeni bu yeni konsept için de ön plana çıkmıştır. Bu bağlamda birçok araştırmacı, farklı mikro-şebeke türlerinin güç kalitesine etkilerini incelemiştir. Ancak, bu çalışmaların çoğu özellikle geçici olayların güç sistemleri üzerindeki analizleri göz önünde bulundurulduğunda, doğru sonuçlar elde etmek için gereken tüm gereksinimleri dikkate almamıştır. Bu nedenle bu çalışmada, gerçek bir dağıtım sistemini yansıtacak benzetimin tüm gereksinimleri, detaylı ve frekans bağımlı modeller kullanılarak sağlanmıştır. Geçici olayların ana şebeke ve mikro şebeke üzerindeki etkilerini analiz etmek için PV sistemi, WES, enerji depolama sistemi ve yüklerden oluşan bir AC mikro şebeke kullanılmıştır. Anahtarlama, yıldırım ve arıza olayları güç kalitesi fenomeni açısından değerlendirilmiştir. Bu olayları içeren farklı vaka çalışmaları bu tez çalışmasında EMTP-RV yazılımı kullanılarak simüle edilmiştir. Özellikle, mikro şebekenin ana şebekeye bağlı/şebekeden bağımsız (ada mod) işletimi ve birden fazla MG'nin kullanıldığı şebekede tek faz hatası vaka çalışmaların sonuçları, MG'nin gerilim profilleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, geçici olaylar göz önüne alındığında, tüm vaka çalışmalarında MG barasında daha fazla bozulma ve gerilim dalgalanmaları görülmektedir. Dolayısıyla yapılan vaka çalışmaları ışığında, MG'lerin geçici olaylara karşı daha savunmasız oldukları ve önemli ölçüde etkilendiği sonucuna varılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainable and clean energy has come into the forefront with the increasing demand especially for last two decades. In this duration, distributed energy resources (DERs) have started to become the common energy sources to generate power slowly in all over the world. Especially, DERs such as photovoltaic (PV) systems and wind energy systems (WESs) are started to use on the customer side. With this usage, the micro-grid (MG) concept was born on the distribution side of power system. As all new concepts of power systems, power quality phenomenon has come to the prominence with this new concept. In this regard, many researchers have studied the effects of different types of micro-grids to power quality phenomenon. Yet, the majority of these studies has not considered the all necessities to obtain the accurate results especially for analyzing the transient events on power systems. Because of this, in this study detailed and frequency dependent models were used to fulfill all the necessities to simulate the real system. An AC micro-grid system, consisting of PV system, WES, energy storage system and loads, was used to analyze the effects of transient events to the main-grid and micro-grid. Switching, lightning and faults events are considered in terms of the power quality phenomenon. Thus, they are simulated as different cases by using EMTP-RV software in this thesis. At the end of the simulations, the results of on/off grid operation and single-phase fault with multiple MGs cases show that any MG has a positive influence on the voltage profile. On the other hand, when transient events are considered more distortions and fluctuations on the voltage are seen at the bus of the MG for all cases. Finally, it can be deducted that MGs are more vulnerable to transient events and they are affected to such events considerably.