Comparison of 2d and 3d models in application to long wave motion and its interaction with a vertical wall
Uzun dalga hareketi ve dikey duvar ile etkileşimine uygulanan 2b ve 3b modellerin karşılaştırılması
- Tez No: 518853
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Tsunami-yapı etkileşimi kıyı yapılarının tasarım sürecinde önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda tsunami-yapı etkileşiminin sayısal modellenmesi, uzun dalga hareketinin yapı çevresindeki davranışının daha detaylı bir şekilde anlaşılmasına olanak sağlar. Bu çalışmada, tekil dalga-dikey duvar etkileşimi üzerine Arikawa (2015) tarafından yapılan fiziksel model deneylerinin, iki boyutlu derinliğe göre ortalaması alınmış doğrusal olmayan sığ su denklemlerini kullanan, NAMI DANCE ve üç boyutlu Navier-Stokes modelleri olan OpenFOAM ve CADMAS-SURF/3D kullanılarak sayısal modellemesi yapılmıştır. Navier-Stokes modellerini kullanarak, türbülans modellerinin etkisini araştırmak amacıyla laminer akış varsayımına kıyasla k-ε ve k-ω-SST türbülans modelleri de türbülans modellemesi içerisinde ele alınmıştır. Sayısal modellerden elde edilen sonuçlar su seviyesi değişimi zaman serisi ve su parçacık hızları dikkate alınarak deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tsunami-structure interaction is an important issue in the design of coastal structures. Numerical modeling of the tsunami-structure interaction has a vital importance in this manner to understand the behavior of the long wave motion around structures in a more detailed way. In this study, physical model experiments on solitary wave-vertical wall interaction performed by Arikawa (2015) are numerically studied using two-dimensional depth-averaged non-linear shallow water equations model, NAMI DANCE and three-dimensional Navier-Stokes models, IHFOAM solver of OpenFOAM and CADMAS-SURF/3D. Using Navier-Stokes models, turbulence modeling is addressed with k-ε and k-ω-SST turbulence models in comparison with laminar flow assumption to investigate the effect of turbulence models. The results of the numerical models are compared with the experimental data considering the time series of water surface elevations and water particle velocities.