Kadınlarda doğum sayısı (parite)'nın sol ventrikül diyastolik fonksiyonlarına etkisi
  1. Tez No: 518927
  2. Yazar: MUHAMMED KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KOZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu (LVDD) gebelikteki diğer kardiyak ve hemodinamik değişikliklere kıyasla daha az incelenmiştir. Yapılan çalışmalar gebelik seyrinde hafif veya orta derecede bir diyastolik bozulma olduğunu göstermektedir. Bununla beraber paritenin sol ventrikül diyastolik fonksiyonlarına uzun süreli etkisini inceleyen bir çalışma yoktur. Paritenin uzun dönemdeki diyastolik disfonksiyona olan etkisini inceleyen kapsamlı bir çalışma gerekmektedir. Çalışmamızda değişik parite sayısına sahip 720 kadın diyastolik fonksiyonların araştırılması amacıyla ekokardiyografi ile değerlendirildi. Bu gönüllü kadınlar hiç parite öyküsü olmayanlar (nullipar), 1'den 4'e kadar parite öyküsü olanlar ve 4'ten fazla parite öyküsü olanlar olarak 3 gruba ayrıldı ve ekokardiyografik bulgular bu gruplar arasında karşılaştırıldı. Nullipar grupta 19 kadında (%23.2) evre 1 LVDD ve sadece 2 kadında (%2.4) evre 2 LVDD saptandı. 1'den 4'e kadar paritesi olan grupta 209 kadında (%37.7) evre 1 LVDD ve sadece 17 kadında (%3.1) evre 2 LVDD saptandı. Grandmultipar grupta ise (parite sayısı> 4) sadece 3 kadında LVDD gözlenmedi ve 12 kadında (%14.3) evre 2 LVDD saptandı. Hiyerarşik lojistik regresyon analizine göre; LVDD ve evre 2 LVDD sıklığı grandmultipar grupta en yüksek olarak saptandı ve nullipar gruba kıyasla sırasıyla 22 ve 6-kat daha fazlaydı. Bu çalışmaya göre, grandmultiparite (multiparite değil) sol ventrikül diyastolik fonksiyonlarını ciddi olarak bozmaktadır. Her gebelikten sonraki aşamalı diyastolik bozulma riskini değerlendirebilecek daha ileri çalışmalar ayrıca gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Left ventricular diastolic dysfunction (LVDD) has been relatively less studied than other cardiac and hemodynamic changes during pregnancy. Previous studies revealed a mild to moderate diastolic deterioration during pregnancy. However these studies did not evaluate the long-term effect of parity on left ventricular diastolic function. A comprehensive study evaluating the long-term effect of parity on diastolic dysfunction is required. A total of 720 women with various number of parity were evaluated via echocardiography to reveal the status of diastolic function. Echocardiographic parameters were compared among the women by parity number and categorized accordingly; nulliparous, 0 to 4 and 4 < parity. In nulliparous group, 19 women (23.2 %) had grade 1 LVDD and only 2 women (2.4 %) had grade 2 LVDD. In women with a parity number of 0 < to 4, 209 women (37.7%) had grade 1 LVDD and only 17 women (3.1) had grade 2 LVDD. In grand multiparous group (a parity number of > 4), only 3 women did not have LVDD and 12 women (14.3 %) had grade 2 LVDD. According to hierarchical logistic regression analysis, LVDD and grade 2 LVDD had the highest rates at parity category of > 4 parity and that had 22 and 6-times higher than nulliparous group respectively. According to the current study, grand-multiparity but not multiparity, severely deteriorates left ventricular diastolic function. Further studies are warranted to evaluate the risk of gradual diastolic dysfunction after each pregnancy.