Mehmet Emin Yurdakul (Şiir anlayışı ve şiirlerinde milli değerler)
Mehmet Emin Yurdakul (His poetic vision and national valves in his poetry)
- Tez No: 51938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Mehmet Emin Yurdakul, 1869-1944 yıllan arasında yaşamıştır. Bu yıllar Türkiye'de birçok siyasal ve sosyal çalkantıların olduğu yıllardır. Babası bir balıkçı reisi olan Mehmet Emin, halkın içinde yetişmiş, Osmanlı Devleti içinde birçok yeri olaşmış böylece içinde yaşadığı halkı tanıma imkânı elde etmiştir. Yazdığı şiirlerinde ferdî duygulara yer vermeyen Mehmet Emin, halkçı, milliyetçi, ihtilâlci ve intilâpçı kişiliğiyle içinde yaşadığı halkın hayatını, duygularını, acılarını dile getirmiştir. Şiirlerinde sone, terzarima, triyole, ottova-rima, quatrain gibi Batı kaynaklı nazım şekillerini kullanan Millî Şair, bu nazım şekillerinin de kurallarına tam olarak uymamıştır. Mehmet Emin, bütün şiirlerini geleneksel Türk halk şiiri vezni olan hece vezniyle yazmıştır. Dili yapay bir halk dilidir. İyi bir şairlik yeteneği olmayan Mehmet Emin'in şiirlerinde tam bir ahenk de yoktur. Milli Şair, ilk şiir kitabı olan ve 1898'de basılan“Türce Şiirler”adlı eserinden itibaren yazdığı bütün şiirlerde mensubu olduğu milletin millî değerlerini işlemiştir. Bir milletin yaşam tarzı, hayat görüşü olan o milletin mensuplarının doğruluğunu onayladıkları ve anlaşma halinde oldukları ona bir değer hükmü verdikleri birtakım değerleri vardır ki bu değerler o milletin millî değerleridir. Millî Şair Mehmet Emin Yurdakul, yazdığı bütün şiirlerde Türk milletinin millî değerlerini ele almış ve bu değerleri yeni nesillere aşılamaya çalışmıştır. Türk milletinin bir millî şairi olarak Mehmet Emin'in yetişmesini istediği insan; ailesini, dilini, dinini, vatanını, tarihi ve milletini seven, koruyan ve yücelten, kahraman, çalışkan, sanata değer veren, içi insan sevgisiyle dolu insan tipidir. Bu özellikler aynı zamanda Türk milletinin de millî değerleridir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mehmet Emin Yurdakul lived between the years of 1869 and 1944- These years Were full of political and social turbulence. Mehmet Emin Yurdakul, Whose father was a head-fisherman, was brought up as a middle-class citizen. Known as“the national poet”, he travelled to many places in the Ottoman State So that he found opportunity to get to know the people he has lived together. By not portraying personal feelings in his poems, the national poet reflects the lives of his people with their sorrow and pain, with his own revolutionary, populist, republican and nationalist personality. In his poems, he has used versification of Western style such as sonnet, terzarima, triyole, ottova-rima, quatrain-How ever, the national poet hasn't completely followed the rules of this versification. He has written all of his poems in syllabic metre, the metre of Turkish National Poetry. The language he uses in his poetry is artificial public language. Mehmet Emin Yurdakul, has had no great talent for poetry; there has been no exact harmony in his poems as well. Since his first work, called“Turkish Poetry”(Türkçe Şiirler), published in 1898, he has represented the national values of the society he belongs to in his poetry. There are some values of a society: her style of life, her view on life, and the approving and giving value of her members are accepted as national values. Mehmet Emin Yurdakul, has tried to transfer the national values to the future generations. The type of person, he wants to be grown up is someone who loves, protects and praises his family, his nation, his mother language, his religion, his country, his history, and someone who is a brave, hardworking art-lover, full of human love. These features are also the national values of Turkish Society. IV