Ratlarda deneysel olarak oluşturulan tam kat cilt kesisinde ankaferd blood stopper ampul uygulamasının yara iyileşmesi üzerine histopatolojik ve mekanik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the histopathological and mechanical effects of ankaferd blood stopper on the wound healing in a full skin incision in rats ezperimentally
- Tez No: 519393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL BIÇAKCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Yara iyileşmesinde Ankaferd uygulamasının histopatolojijk ve mekanik etkilerinin değerlendirilmesi. Materyal ve Metod: 24 Wistar-albino rat rastgele 3 gruba ayrıldı. Her grupta ratların sırt bölgesine 3 cm uzunluğunda vertikal kesi yapıldı. Sekonder iyileşme grubunda (n=8) kendiliğinden iyileşmeye bırakıldı. Primer onarım grubunda (n=8) kesi sutüre edildi. Ankaferd grubunda ise (n=8) ratların kuyruk veninden alınan kan, Ankaferd ile birlikte yaraya uygulandı. 10.günde yara açılma genişliği ölçülüp tüm ratlar sakrifiye edildi. Alınan doku örnekleri histopatolojik olarak incelendi. SPSS programında Anova çoklu karşılaştırma Tukey testi kullanıldı. P ≤ 0,05 anlamlı kabul edildi. Bulgular: Yara açılma genişliği sekonder iyileşme grubunda ortalama 7,18 ± 2,599 mm, primer onarım grubunda 13,66 ± 0,456 mm ve Ankaferd grubunda 13,66 ± 1,11 mm idi. Yara açılma genişliği değerlendirildiğinde, Ankaferd grubu ile primer onarım grubu arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu (p>0,05). Ankaferd grubu ile sekonder iyileşme grubu arasında istatistiksel anlamlı farklılık vardı (p=0,000). Fibroblast proliferasyonu skorlaması değerlendirildiğinde median değerler sekonder grupta 2, primer grupta 1, Ankaferd grubunda ise 3 idi. Primer onarım grubu ve Ankaferd grubu arasında istatiksel anlamlı farklılık vardı (p=0,003). Vasküler proliferasyon skorlaması değerlendirildiğinde median değerler sekonder grupta 2, primer grupta 1, Ankaferd grubunda ise 2 idi. Sekonder ile primer onarım grubu arasında istatiksel anlamlı farklılık vardı (p=0,047). Kollajen skoru, mononükleer hücre infiltrasyonu ve polimorfonükleer hücre proliferasyonu açısından değerlendiridiğinde gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Sonuç: Yara iyileşmesinde Ankaferd uygulaması primer onarım kadar etkilidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluation of histopathological and mechanical effects of Ankaferd application in wound healing. Material and Method: 24 Wistar-albino rats were randomly divided into 3 groups. Vertical incisions of 3 cm in length were performed in the midline back of rats in each group. In the secondary healing group (n = 8), it was allowed to recover spontaneously. In the primer repair group (n = 8) the incision was sutured. In the Ankaferd group (n = 8), blood taken from the tail vein of the rat was applied to the wound together with Ankaferd. On the 10th day, the wound opening width was measured and all rats were sacrificed. Tissue specimens were examined histopathologically. Anova multiple comparison Tukey test was used in the SPSS program. P ≤ 0,05 was considered significant. Results: Wound dissociation width was 7,18 ± 2,59 mm in the secondary wound healing group, 13,66 ± 0,45 mm in the primary repair group and 13,66 ± 1,11 mm in the Ankaferd group. There was no statistically significant difference between the Ankaferd group and the primary repair group (p> 0.05). There was a statistically significant difference between the Ankaferd group and the secondary healing group (p = 0,000). Median valus of fibroblast proliferation score were 2 in the secondary group, 1 in the primer group and 3 in the Ankaferd group. There was a statistically significant difference between the primary repair group and the Ankaferd group (p = 0.003). Median valus of vascular proliferation score were 2 in the secondary group, 1 in the primary group and 2 in the Ankaferd group. There was a statistically significant difference between sequenter and primary repair group (p = 0.047). There was no significant difference between the groups regarding the collagen score, mononuclear cell infiltration and polymorphonuclear cell proliferation (p> 0,05). Conclusion: At wound healing, Ankaferd application is as effective as primer repair.