Türk hukukunda kişisel verilerin korunması hakkı
Right of protecting the personal data in Turkish law
- Tez No: 519429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET TÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küreselleşme ile birlikte, veri yayılımı daha kolay hale gelmiş bu durum kişilerin en temel haklarından biri olan kişisel verilerini koruma hakkını da riske atmıştır. Bu durum kişisel verilerin korunması için ulusal ve uluslararası düzenlemeleri de zorunlu hale getirmiştir. Bu çalışmanın amacı Türk hukukunda kişisel verilerin korunması hakkı için yapılan düzenlemeleri incelemektir. Yapılan incelemeler neticesinde Türkiye'nin bu düzenlemeleri yapmak konusunda dünyanın diğer ülkelerine göre epey geç kaldığı görülmüştür. Yapılan kanuni değişiklik ise yalnızca özel sektörde kişisel verilerin işlenmesini kapsamaktadır. Çalışmada kanunun etkilerine ilişkin bir anket ya da mülakat yapılmamış, konu hakkında literatür taraması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the globalization the information expansion has been very easy and this has been caused risk about the right of personal data protection. This situation showed that international and national legislates should be done for protection the human right. The goal of this study is to survey the legal arrangements in Turkey about the protection of personal data. The research showed that Turkey is a bit late about the arrangements according to other countries. The regulation only frames the private sector's personal information records. The study does not contain a questionnaire or an interview ,literature review presented about the subject.