Boş zaman spor etkinlik deneyimi: Aktif katılım temelli bir araştırma
Leisure sports event experience: An active participation-based research
  1. Tez No: 519476
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM YILDIRIM ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Rekabetçi bir çevrede boş zaman spor etkinliklerini deneyimle bütünleştirip katılımcılara sunmak, organizasyonlara farklılaşma fırsatı ve rekabet üstünlüğü sağlamaktadır. Bunu gerçekleştirebilmek için boş zaman spor etkinlik deneyimlerinin ortaya çıkartılmasının önemli olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla bu araştırmada, boş zaman spor etkinliklerine katılan bireylerin etkinlik deneyimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma karma araştırma yöntemi desenlerinden keşfedici sıralı desene göre tasarlanmıştır. Kavramsal modeli oluşturmak için amaçlı örnekleme yöntemine göre seçilen 51 koşu etkinliği katılımcısı ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Modeli test etmek için 38. İstanbul Maratonuna katılanlar arasından kolayda örneklemi yöntemiyle seçilen 391 kişi araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak anket aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler içerik analizi, nicel veriler ise geçerlik ve güvenirlik analizleri ile yorumlanmıştır. Nitel veri analizi sonucunda boş zaman spor etkinlik deneyimi ile ilgili yedi tema belirlenmiştir. Sonraki aşamada nicel veri analiziyle bu temalardan kişisel gelişim, sosyal etkileşim, etkinlik yeri, kaçış, duygusal yön ve profesyonel destek boş zaman spor etkinlik deneyimi olarak tanımlanmıştır. Sonuç olarak deneyim konusunda daha önce yapılan araştırmalar genel yaklaşımlara göre konuyu ele alırken, farklı metodolojik yaklaşımla ortaya çıkartılan boş zaman spor etkinlik deneyimlerinin farklı ve çok boyutlu bir yapıya sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Combining leisure sports events with experience in a competitive environment provides an opportunity for differentiation and competitive advantage. It is thought that introducing leisure sports events experiences have an importance in terms of realizing it. Therefore, in this research, it was aimed to determine the activity experiences of individuals who participate in leisure sports events. The study was designed according to the exploratory sequential design among the mixed research methods. In order to form the conceptual model, semi-structured interviews were conducted with 51 running activity participants who were chosen according to the purposeful sampling method. In order to test the model, 391 individuals among the ones that participated in 38. Istanbul Marathon that were chosen through the convenience sampling method were included in the study. The data were collected through a survey by using the face-to-face interview method. The qualitative data were interpreted by using a content analysis and the quantitative data were interpreted by using validity and reliability analysis. As a result of the qualitative data analysis, seven themes related to leisure sports events with experience were specified. In the next phase, among these themes; personal development, social interaction, activity location, escape, emotional aspect and professionalism were defined as a leisure sports events experience through a qualitative analysis. As a result, while the previous studies conducted on the subject of experience addressed the issue from the perspective of general approaches; it was understood that the leisure sports event experiences which are presented through different methodologic approaches are diverse and multidimensional.