Reading product design: An inquiry into discursive aspects of design culture
Ürün tasarımını okumak: Tasarım kültürünün söylemsel yönleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 51958
  2. Yazar: ŞEBNEM TİMUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT MUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET ÜRÜN TASARIMINI OKUMAK: TASARIM KÜLTÜRÜNÜN SÖYLEMSEL YÖNLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Şebnem Timur Grafik Tasarım Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Assist. Prof. Dr. Mahmut Mutman Eylül, 1996 Her tasarım bir ifade biçimi olarak kabul edilebilir, ve her ifade, alımlayan için birçok değişik anlam taşıyıcı niteliktedir. Bu çalışmanın amacı, ürün tasarımı ve grafik tasarım üzerine odaklanarak, günümüz kültürünün materyal formlarıyla, anlam üretim ve tüketim yollarını sergilemektir. Ürünün söylemi hem objenin materyal varlığında ve onun grafik formlar üzerindeki yeniden sunumu ve yansımalarıyla eklemlenip, algılanır, ilk olarak, tasarlanmış üründeki söylemin varlığını kabul edebilmek için, tasarım süreci bir haberleşme süreci içinde; üretime kodlama ve tüketime, kodları çözme fonksiyonlarını yükleyerek, kavramsallaştırılmıştır. İkincisi, reklam, bu haberleşme kavramsalı içinde kendi ve özerk anlamlandırma sistemiyle bir ara aşama olarak dahil edilmiştir. Üçüncü olarak tasarım ve dil arasındaki ilişki tasarım sürecine bir metodoloji olarak entegre edilmek istenen anlambilim çalışmalarıyla araştırılmaktadır. Dille ilgili bu tartışmayla bağlantılı olarak, bitmiş ürünün göstergebilimsel bir anlamlandırma sistemi içindeki gösterge işlevi incelenmektedir. Son olarak, tasarımın değişik okumalarına örnekler, geleceğe dair okumalara göndermelerle sunulmaktadır. Anahtar Kelimeleri Ürün Tasarımı, Grafik Tasarım, Söylem, Anlam, Göstergebilim. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT READING PRODUCT DE(SIGN) : AN INQUIRY INTO DISCURSIVE ASPECTS OF DESIGN CULTURE Şebnem Timur M.F.A. in Graphical Arts Supervisor: Assist. Prof. Dr. Mahmut Mutman September, 1996 Every design can be considered as an expression, and every expression conveys meanings to the receiver, of different sorts. The aim of this study is to demonstrate the ways of meaning production and consumption through the material forms of our contemporary culture, focusing on product and graphic design. The product's discourse is articulated and received both through the material being of the object, and its representations or reflections on graphical forms. Firstly, in order to demonstrate the existence of the discourse of the designed item, the process is conceptualized as a process of communication, assigning the production stage the role of encoding and the consumption, that of decoding. Secondly, advertising is included in the discussion as an intermediary level of communication with its own independent system of signification. Thirdly, the relationship between design and language is explored through the efforts of integrating semantics in the design process as a methodology. Then related with the debate on language, the finished product's functioning as a sign within the system of signification of semiotics is discussed. Lastly, examples of different readings of design is presented with implications for future readings. Keywords t Product Design, Graphic Design, Discourse, Meaning, Semiotics. Ill