Lale (Tulipa gesneriana L.)'nin kesme çiçek performansı üzerine farklı zorlama uygulamalarının etkileri
Effects of different forcing treatments on the cut flower performance of tulip (Tulipa gesneriana L.)
  1. Tez No: 519597
  2. Yazar: ZEHRA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, farklı zorlama uygulamalarının Triumph grubunda yer alan 'Verandi' ve 'Yellow Flight' lale çeşitlerinin kesme çiçek performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Lale soğanları soğuk uygulamasının bir kısmını (61 gün) 9 ͦ C'de kuru olarak aldıktan sonra, geri kalan kısmını (45 gün) 7 ͦ C'de [(soğanların bir kısmı kuru olarak depolanırken, bir kısmı da kasalar içerisinde su kültürü ve katı ortam kültürüne (tek başına kokopit ve torf-perlit (1:1, v/v) dikilmiştir)] köklendirme odasında almıştır. Depolama sonunda su kültürü ve katı ortam kültüründe köklendirilen soğanlar kasalar içerisinde doğrudan seraya nakledilirken, kuru olarak depolanan soğanlar serada su kültürü ve katı ortam kültürüne dikilmiştir. Çalışmada; tam çiçeklenme süresi, vazo ömrü, çiçek sapı uzunluğu, perianth (çiçek örtüsü) uzunluğu, dal ağırlığı ve çiçek sapı kalınlığı incelenmiştir. Soğuk hava deposunda kasalarda köklendirildikten sonra seraya dikilen Verandi (28.22 gün) ve Yellow Flight (23.45 gün) çeşitlerinde ortalama çiçeklenme süresinin, kasalarda kuru depolandıktan sonra seraya dikilen Verandi (32.67 gün) ve Yellow Flight (35.0 gün) çeşitlerinden daha erken olduğu belirlenmiştir. Yetiştirme ortamları arasında su kültüründe yetiştirilen Verandi (29.33 gün) ve Yellow Flight (27.90 gün) çeşitlerindeki ortalama çiçeklenme süresinin diğer yetiştirme ortamlarından daha erken olduğu saptanmıştır. Depolama şekilleri arasında hem Verandi (34.93 cm) hem de Yellow Flight (28.98 cm) çeşidinde ortalama en uzun çiçek sapı kuru depolamadan elde edilmiştir. Yetiştirme ortamları arasında Verandi çeşidinde en uzun çiçek sapı (34.76 cm) su kültüründe belirlenirken, Yellow Flight çeşidinde yetiştirme ortamlarının çiçek sapı uzunluğu üzerine etkisi önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The effects of different forcing treatments on the cut flower performance of tulip cv. 'Verandi' and 'Yellow Flight' in the Triumph group were investigated in the study. The tulip bulbs received part of the cold period (61 days) as dry at 9 ͦ C and then received the remainder of the cold period (45 days) in the rooting room at 7 ͦ C [(some of the bulbs were stored as dry, whereas some of them were planted on hydroponic (prong-type water tray) and substrate culture (cocopeat and peat-perlite (1:1, v/v) mixture) in boxes)]. At the end of storage, the bulbs rooted on the hydroponic and substrate cultures were transported in boxes directly to the greenhouse, while the bulbs stored as dry were planted on the hydroponic and substrate cultures in the greenhouse. Flowering time, vase life, stem length, the length of perianth, stem weight and stem diameter were investigated in the study. The average flowering time was found shorter in the 'Verandi' (28.22 days) and 'Yellow Flight' (23.45 days) varieties planted in the greenhouse after having been rooted in boxes in the cold storage than in the 'Verandi' (32.67 days) and 'Yellow Flight' (35.0 days) varieties planted in the greenhouse after having been dry stored in boxes. Among the growing media, the average flowering time in the 'Verandi' (29.33 days) and 'Yellow Flight' (27.90 days) varieties grown in the hydroponic culture was determined to be shorter than those of the other growing media. The average longest stems in both 'Verandi' (34.93 cm) and 'Yellow Flight' (28.98 cm) varieties were obtained from dry storage out of the storage types. The longest stem (34.76 cm) in 'Verandi' variety was determined in the hydroponic culture out of the growing media, whereas the effect of growing media on stem length was found insignificant in 'Yellow Flight' variety.