Otomotiv endüstrisinde kullanılan plastiklerin piroliz yöntemi ile sıvılaştırılarak sıcak asfalt karışım içerisinde geri dönüşümü
Recycling plastics used in the automotive industry by liquefying with pyrolysis method in hot asphalt mixture
- Tez No: 519624
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dünyada yaklaşık yılda 350 milyon ton plastik üretilmektedır. Son yıllarda plastik ürünler birçok sanayiye girmiştir. Ambalaj, İnşaat, Tıp, Otomotiv gibi alanlarda günlük hayatımızın bir parçası olmuştur, çünkü plastik esnek kolay işlenen, hafif ve diğer malzmelere göre daha ucuzdur. Otomotiv sektöründe plastik kullanmak yakıt tüketimini azaltmak, üretim maliyetini düşürmek gibi önemli avantajlar getirmektedir. Plastik malzemeler aracın toplam ağırlığını yaklaşık % 15 azaltmıştır, ekonomik otomobil üretimi için plastik en uygun malzemedir. Plastik atıkların yeniden kullanılması önemli bir çevre sorunudur. Plastik atıkları çevrede kolayca çürümez ve çözünmez. Plastiklerin geri dönüşümünün en önemli avantajı, doğal kaynakların korunması, çevrenin kirlenmesinin önlenmesidir. Dünyada yılık otomobil üretimı yaklaşık 100 milyon adettir, bundan dolayı plastik atıklar da artmaktadır. Yukarıda belirtilen nedenlerden ve en iyi şekilde plastik atıklarından faydalanma amacıyla Otomotiv endüstrisinde kullanılan plastiklerin asfalt içerisinde kullanımının geri dönüşüm konusunda yeni bir alan olacağı, geri kazanım için konulan hedeflere katkıda bulunacağı açıktır, yolların da tasarım ömrünü uzatacağını ve ayrıca çevre sorunlarını çözeceği ön görülmektedir. Bu tez çalısması ile çeşitli otomobillerde kullanım sonrası atık hale gelen plastiklerden oluşan karışım grubu veya gruplarının pirolizi sonucu elde edilen katı ürünlerin, sıcak asfalt karışımlar içerisinde katkı maddesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması ve piroliz ürünlerinin kimyasal analizlerinin yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
About 350 million tons of plastic is produced annually in the world. In recent years plastic products has entered many industries. Packaging, Construction, Medicine, Automotive etc. are part of our daily life, because plastic is flexible, easy to process, light and cheaper than other materials. Using plastic in the automotive sector brings important advantages such as reducing fuel consumption and lowering the cost of production. Plastic materials have reduced the total weight of the vehicleabout 15%, the most suitable material for the production of economical automobiles. Reuse of plastic waste is an important environmental issue. Plastic waste does not easily decompose and dissolve in the environment. The most important advantage of the recycling of plastics is the protection of natural resources and the prevention of pollution of the environment. In the world, the annual production of automobiles is about 100 million, therefore plastic waste is also increasing. It is foreseen that the use of plastics used in the automotive industry in asphalt will be a new area for recycling. That will contribute to the targets set for recovery and that the ways will extend the design life and solve environmental problems as well as for the above reasons and best utilization of plastic waste. The purpose of this thesis , it is aimed to investigate the usability of solid products obtained from the pyrolysis of mixed group or groups composed of plastics which have become waste after use in various automobiles as additives in hot asphalt mixtures and to make chemical analyzes of pyrolysis products