Türkiye Allochrusa Bunge ex Boiss. (Caryophyllaceae) cinsinin revizyonu
Revision of genus Allochrusa Bunge ex Boiss. (Caryophyllaceae) in Turkey
  1. Tez No: 519958
  2. Yazar: AYŞE TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Türkiye'de yayılış gösteren Allochrusa Bunge ex Boiss. (Caryophyllaceae) cinsinin A. bungei Boiss. ve A. versicolor (Fisch & C. A. Mey) Boiss. türleri yayılış alanlarından toplanmıştır. Toplanan örnekler stereozoom mikroskobu ile incelenmiş ve özellikleri standart betimleme tablosuna aktarılmıştır. Bu çalışma ile cinsin taksonomisine ve yayılışına katkılar sağlanmıştır. Caryophyllaceae familyasında yer alan Allochrusa Bunge ex Boiss. cinsinin dünyada 7, ülkemizde 2 türü yayılış göstermektedir. Allochrusa Bunge ex Boiss. taksonları Türkiye'nin hiçbir herbaryumunda yer almamaktadır. Çalışma için toplanan tüm örnekler GAZI, ANK ve HUB herbaryumlarına hediye edilecektir.
Özet (Çeviri)
Allochrus distributed in Turkey Bunge ex Boiss. (Caryophyllaceae) A. bungei Boiss. and A. versicolor (Fisch & amp; C. A. Mey) Boiss. species were collected from the spreading areas. The collected samples were examined with a stereozoom microscope and their properties were transferred to the standard descriptive table. This study contributed to the taxonomy and spread of gynecology. Allochrusa Bunge ex Boiss in the family Caryophyllaceae. 7 species in the world, 2 species in our country. Allochrusa Bunge ex Boiss. taxa are not listed in any herbarium in Turkey. All samples collected for the study will be presented to GAZI, ANK and HUB herbariums.