Sanatta insan-mekan ilişkisinde nesneler ve olaylara dönük anların tespiti
Determination of moments which is related to objects and events, in the relationship between human and place in art
  1. Tez No: 520034
  2. Yazar: SEVİL DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. MÜMTAZ DEMİRKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Genel hatlarıyla belirlenmeye çalışılan konu kapsamında: insanın yaşadığı alanların karşısına çıkardığı durumları, tekrar kendisine düşünsel olarak, dışarıdan bakarak çözebilmesi, kavrayabilmesi, başka bir göz olarak kendisini görebilmesi, mekan ve nesnelerin analizi yapılarak çözülmeye çalışılmıştır. Belli bir sürece dayanan, kişinin bulunduğu noktanın analizini yapabilmek adına kendine en yakın duran mekandan, nesneden ve yine kendisinden beslenilmiştir. Bulunulan noktanın analizini yaparken bu dünyada, bu zamanda neredeyim sorusuna da yanıt bulunmaya çalışılmıştır. Söz konusu çalışmada, soyut olan düşüncelerin sanatla olan bağlamını kurmak adına yine alana ait ipuçlarını, nesneleri kullanarak plastik değer katılabilecek malzemelerle somut bir hale getirilmiştir. İnsan ve mekan arasındaki düşünsel, ruhsal, psikolojik durumları gözlemleyerek sanata ve topluma olan bakış açısının olgunlaştığını görebiliriz.
Özet (Çeviri)
In the scope of the subject that is determined in the general terms: by analyzing the relationship between spaces and objects, situations that people face in the areas they live in, are tried to solve and comprehend, by looking at him/her from the outside intellectually. In order to be able to analyze the point where person is located, it is influenced by the person's nearest spaces, objects and also itself based on a certain period. When doing the analysis of the point, it is tried to find answers the questions where I am in this world and time. In this study, the clues belonging to the field have been made concrete by using the objects with plastic values in order to establish the context of abstract ideas with art. The point of view is matured to art and society by observing the intellectual, spiritual, psychological conditions between man and space.