Çoklu duvarlı karbon nanotüp ile güçlendirilmiş cam iyonomer simanların fluorid salımı-geri alımının, yüzey pürüzlülüğünün ve antibakteriyel özelliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of fluoride release-recharge, surface roughness and antibacterial properties of multi-walled carbon nanotube reinforced glass ionomer cements
  1. Tez No: 520044
  2. Yazar: İDİL AKMERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SUNGURTEKİN EKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel cam iyonomer simana (CİS) kütlece farklı oranlarda çoklu duvarlı karbon nanotüp (MWCNT) eklenmesinin fluorid salımı ve geri alımına, yüzey pürüzlülüğüne ve antibakteriyel özelliklerine etkisinin değerlendirilmesidir. Kontrol grubu (G0) olarak geleneksel CİS Ionofil U kullanılmıştır. Ionofil U'nun toz kısmına kütlece %1, %2 ve %3 oranlarında MWCNT eklendi ve sırasıyla G1, G2 ve G3 oluşturuldu. Başlangıç ve topikal fluorid uygulaması sonrası fluorid salımları 24. saat, 48. saat, 72. saat ile 7., 15. ve 28 günlerde kümülatif olarak ölçüldü. Yüzey pürüzlülüğü ortalamaları bir yüzey profilometre cihazı ile ölçüldü. Yüzey özellikleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile analiz edildi. Grupların S. mutans'a karşı antibakteriyel etkinlikleri doğrudan temas testi yöntemi ile optik yoğunluk ölçümleri yapılarak kaydedildi. İstatistiksel analizde NCSS 2007 programı ile çoklu grupların tekrarlayan ölçümlerinde tekrarlayan varyans analizi, alt grup karşılaştırmalarında Newman Keuls çoklu karşılaştırma testi, gruplararası karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi, alt grup karşılaştırmalarında Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanıldı. 28 günlük deney süresi sonunda G3'te en yüksek fluorid salımı, G0'da en düşük fluorid salımı gerçekleşti (p0,05). SEM görüntülemesi sonunda G0'da daha homojen bir yüzey izlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the fluoride release and recharge properties, surface roughness (Ra) as well as antibacterial properties of glass ionomer cements (GIC) reinforced with different ratios of multi-walled carbon nanotubes (MWCNT). Experimental groups of the study were formed according to the amount of MWCNT incorporated (G1: 1 wt%, G2: 2 wt%, G3: 3 wt%, respectively.). Unmodified Ionofil U was assigned as the control group (G0). Initial and after-recharge cumulative fluoride release of groups were recorded at 24 h, 48 h, 72 h, 7 days,15 days and 28 days. Ra values were recorded using a profilometer and a SEM imaging was performed. The antibacterial effects on S. mutans were analyzed by direct contact test with optical density values recorded using a spectrophotometer. Statistical evaluations were done with NCSS 2007. Repeated measures ANOVA in repeated measures of multiple groups, Newman Keuls multiple comparison test in subgroup comparisons, one-way ANOVA in group comparisons and Tukey multiple comparison test in subgroup comparisons were used. G3 released the highest amount of fluoride whereas the lowest was released from G0 (p0.05). SEM imaging demonstrated a relatively homogenious surface in G0.